Jakie wady i jakie zalety ma obecny system dialogu społecznego w Warszawie? Co zrobić, aby działał lepiej? Jak skuteczniej włączyć obie strony do rozmowy i dać przedstawicielom organizacji poczucie, że ich głos jest brany pod uwagę?
Powstałe dziesięć lat temu Komisje Dialogu Społecznego, a kilka lat później Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego, stanowić miały istotny element struktury dialogu między władzą samorządową a warszawskimi organizacjami pozarządowymi. Zgodnie z założeniami Programu współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi, zadania komisji obejmują między innymi konsultowanie i współtworzenie aktów prawnych, określanie potrzeb społecznych i sposobu ich zaspokajania czy współpracę z właściwymi komórkami w celu polepszenia działań urzędu kierowanych do mieszkańców. Czy rzeczywiście właśnie temu służą prace komisji? Czy nie koncentrują się one przesadnie na sprawach związanych z organizacją konkursów dotacyjnych czy wyborem przedstawicieli do komisji konkursowych?
Jakie zalety i jakie wady ma obecny system dialogu między miastem a stroną społeczną? Co można zrobić, aby był lepszy? Dlaczego tak niewiele organizacji wie o istnieniu komisji, a te które wiedzą, często nie chcą w nich uczestniczyć? Co zrobić, aby społecznicy mogli się wypowiedzieć w sprawach ważnych dla miasta i jego mieszkańców, i mieli poczucie, że druga strona ich słucha? Jak w dialog włączyć organizacje z krótszym stażem? Jak poprawić komunikację, zwiększyć zaangażowanie zarówno urzędników, jak i przedstawicieli organizacji w cały proces? Co zrobić, aby komisje nie były kanałem do załatwiania partykularnych interesów, ale przestrzenią w której – korzystając z wiedzy i mądrości różnych osób – miasto będzie mogło podejmować decyzje, służące jej mieszkańcom?
A może komisje dialogu społecznego nie są dostosowane do potrzeb i aktualnych uwarunkowań, i należy zastanowić się nad zupełnie inną formułą dialogu między urzędnikami a stroną społeczną?
O to będziemy pytać przedstawicieli trzeciego sektora oraz urzędu miasta w ramach debaty „Jak naprawić KDS-y?”. Swoimi doświadczeniami i pomysłami podzielą się z nami zarówno osoby aktywnie działające w komisjach, jak i te, które świadomie rezygnują z uczestnictwa w pracy tych ciał.
Czekamy na Wasze głosy (uwaga – maks. 4400 znaków). Przesyłajcie je na adres redakcji: redakcja@portal.ngo.pl. Najciekawsze opublikujemy.
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)