– Dla nas to taki drugi dom - mówią podopieczni Domu Dziennego Pobytu „Ciepła Izba”, który w Płocku prowadzi Katolickie Stowarzyszenie Pomocy im. Św. Brata Alberta.
Kilkanaście osób – starszych, często samotnych i schorowanych, spotyka się tu codziennie. Razem spędzają czas, mają swój samorząd, który ustala harmonogram dnia, do organizacji pracy i pomocy mają dwóch terapeutów zajęciowych. Jeden pomaga w przygotowaniu posiłków, drugi dba o zajęcia kulturalne. – Są tu przeróżne osoby i każda z nich wnosi coś od siebie – mówi Anna Kozera prezes Stowarzyszenia. Do Domu przychodzi poetka, mamy też panią, która pięknie maluje, panią doktor, która pomaga w ustalaniu np. właściwego jadłospisu.
Zajęcia w Domu Dziennego Pobytu odbywają się codziennie – od poniedziałku do piątku. Można przyjść już po 7.00 rano i na przykład pomóc w przygotowaniu śniadania. Placówka swoim podopiecznym oferuje też obiad i podwieczorek, który otrzymują na wynos. – Z zajęć kulturalnych najbardziej podobają im się wyjścia na koncerty Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Ze względu na szczupłość funduszy jednak, w tym roku mamy z tym problem – mówi prezes Kozera. Dodaje też, że gdyby nie dofinansowanie Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”, Dom Dziennego Pobytu nie miałby też żadnych pieniędzy na zatrudnienie terapeuty. Oprócz wsparcia Fundacji roczny budżet placówki to 15 000 zł ze środków Urzędu Miasta Płocka. Pieniądze te przeznaczone zostają na bieżące opłaty związane z pracą Domu.
Katolickie Stowarzyszenie Pomocy im. Św. Brata Alberta w ramach III edycji konkursu grantowego na realizację projektu Dom Dziennego Pobytu “Ciepła Izba” program pn. “Bądź z nami” otrzymało 10 000 zł z przeznaczeniem na opłacenie honorarium terapeutów zajęciowych.