Raport „Jak możemy przełamać bariery transformacji?” opisuje studia przypadków i innowacyjne działania, które umożliwiają większe zmiany w poszczególnych lokalizacjach. Ukazuje różnego rodzaju bariery dla transformacji w regionach zależnych od węgla i przemysłu ciężkiego: polityczne, prawne, zarządcze, organizacyjne, społeczne, finansowe i inne. Opracowanie dostarcza również innowacyjnych odpowiedzi płynących od liderów zmian.
Kryzys klimatyczny wymaga szybkiej transformacji energetycznej. Pociąga ona za sobą złożone wyzwania w obszarze społecznym, gospodarczym, politycznym, zarządzania – i wielu innych. Koncepcję i mechanizm “sprawiedliwej transformacji” – przejścia w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie w sprawiedliwy sposób, nie pozostawiając nikogo w tyle – zatwierdzono w Unii Europejskiej jako część jej programu rozwoju społeczno-gospodarczego – Europejskiego Zielonego Ładu. Podejście to zyskuje również coraz większą uwagę na całym świecie. Było to widoczne podczas COP27, jak również innych głośnych wydarzeń globalnych.
Raport jest częścią inicjatywy Community Lab – bazy wiedzy i innowacji Post Coal Future Lab, finansowanego przez EIT Climate-KIC. Obie inicjatywy mają na celu wykorzystanie wsparcia w ramach “Sprawiedliwej Transformacji” dla regionów uzależnionych od węgla. Autorami raportu są: Aneta SKubida, Karol Sarna, Nela Binarová (Impact Hub) i Krzysztof Głowacki.
Niniejszy raport ma na celu wsparcie społeczności stojących przed wyzwaniami związanymi z transformacją. Dostarcza wiedzy i inspiracji, zachęcając do testowania nowych podejść o przełomowym potencjale w dziedzinie zarządzania, współpracy interesariuszy, mobilizacji zasobów i innych. Pomaga też w rozwiązywaniu złożonych wyzwań, umożliwiając identyfikację blokad na drodze do ich rozwiązania.
Raport ma służyć społecznościom, zwłaszcza ich liderom i innowatorom zainteresowanym “sprawiedliwą transformacją” w różnych rolach społecznych. Skorzystają z niego członkowie władz krajowych, regionalnych i lokalnych, urzędnicy, przedstawiciele środowisk akademickich, organizacji pozarządowych, aktywiści, twórcy, przedstawiciele związków zawodowych, biznesu. Raport kładzie szczególny nacisk na analizę studiów przypadków z perspektywy krajów Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej. Niemniej jednak logika analizy studiów przypadków (zwłaszcza poprzez diagnozę warunków umożliwiających zaistnienie innowacji) może znaleźć zastosowanie na całym świecie.
Raport dostępny jest pod linkiem:
https://wise-europa.eu/wp-content/uploads/2022/12/bariery-transformacji.pdf