Jak innowacyjne startupy z programu „Startuj z Mazowsza” zmieniają świat
Świat, w którym wizja ekologicznej zagłady zmierza do ludzkości wielkimi krokami, przestaje być jedynie apokaliptyczną iluzją. Ocieplenie klimatu, susza, brak surowców, zbyt wysoka emisja CO2, to jedne z wielu zagrożeń, które mogą poważnie zagrozić człowiekowi, w przeciągu najbliższych paru dekad. Z pomysłami na to, jak minimalizować te i inne zagrożenia przychodzą startupy, które zgłosiły swój udział w ramach konkursu „Startuj z Mazowsza”.
Konkurs organizowany przez Województwo Mazowieckie i realizowany przez Youth Business Poland, adresowany jest do mazowieckich startupów, które tworzą innowacyjne pomysły i produkty, a ich działalność nie przekracza trzech lat.
W IV już edycji konkursu, przedsiębiorcy mogli zgłosić swój projekt w jednej z trzech kategorii :
a) Inno-Tech – dla startupów, tworzących nowe produkty i procesy oraz znaczące zmiany technologiczne w produktach i procesach, obejmujące innowacje produktowe, procesowe i systemowe (w fazie wzrostu na etapie sprzedaży),
b) Social Impact – dla startupów o pozytywnym oddziaływaniu na środowisko lub społeczeństwo (bez względu na etap rozwoju),
c) Start – dla startupów, tworzących niestereotypowe projekty, będące na etapie Minimum Viable Product lub prototyp, mające szanse na efektywny rozwój i skalowanie.
Problemy, jakie rozwiązują startupy, mogą stać się realnym odzwierciedleniem zaspokojenia potrzeb i wizji osób dbających o naszą planetę i społeczeństwo. W jaki sposób? Poznajcie historię – Janka.
Janek jest entuzjastą nowych technologii oraz rozwiązań, służących społeczeństwu i ekologii. Pewnego ranka budzi go niepokój o przyszłość jego dzieci, zdaje sobie sprawę, że za kilkadziesiąt lat życie na ziemi będzie prawdziwą walką o przetrwanie. Postanawia jednak wykorzystać swój potencjał i zrobić, co w jego mocy, aby zminimalizować ryzyko. Z pewnych rozwiązań korzysta już od jakiegoś czasu. Dzień rozpoczyna od kilkuminutowych ćwiczeń relaksacyjnych, oddychając bezpiecznie pełną piersią – w jego domu zamontowany jest fotokatalityczny oczyszczacz powietrza, składający się z nano warstw, produkowany przez firmę Nanosci. Dzięki niemu pokój oczyszczony jest nie tylko ze złej atmosfery minionego koszmaru, ale również lotnych związków organicznych i nieorganicznych.
Podczas porannych ćwiczeń, oprócz zegarka monitorującego jego puls, aplikacja Rytme przypomina Jankowi o przyjęciu leków na chorobę serca i konieczności odbycia wizyty lekarskiej w najbliższy piątek.
Po porannym rytuale Janek zajmuje się przygotowaniem odżywczego śniadania dla całej rodziny. W tym samym czasie jego żona – Ania, przygotowuje dzieci do żłobka i szkoły. Młodszy syn – Ernest ma dopiero 24 miesiące, ale jest wulkanem energii – uwielbia rysować i poznawać nowe smaki – Ania z jednej strony cieszy się z apetytu dziecka, ale z drugiej nie nadąża z przebieraniem go. Na szczęście, ma wsparcie w postaci Mamala – wypożyczalni ubrań dla dzieci i niemowląt. Dzięki ekologicznemu rozwiązaniu Ania ma do dyspozycji zestaw ubrań, które może wykorzystać i wymieniać wraz z szybkim skokiem rozwojowym syna.
Starsza córka – Judyta, to urocza piegowata dziewczynka o rudych włosach. Ma 12 lat i jest bardzo samodzielna. Z uwagi na swoją delikatną cerę wymaga szczególnej troski przy ekspozycji na promienie UV. Janek pilnuje, by każdego dnia rano Judyta posmarowała się kremem z filtrem 50SPF, a dodatkowo nakleja na jej rękę delikatny plaster HISMART, dzięki któremu – gdy tylko dawka promieniowania UVA, UVB oraz UVC będzie zbyt wysoka – plaster zmieni kolor, przypominając dziewczynce o kolejnej warstwie kremu lub schronienia się przed słońcem.
Dziewczynka, tak jak wielu jej rówieśników, uwielbia spędzać czas przed komputerem – podczas nauki, zabawy czy też poznając nowinki technologiczne, do których zamiłowanie odziedziczyła po ojcu. Niestety, długie przesiadywanie przed komputerem spowodowało wadę postawy, dlatego , Judyta ćwiczy codziennie w domu przy pomocy narzędzia PhiLabs. Z uwagi na to, że gimnastyka wzbogacona jest o zabawę, z chęcią regularnie powtarza ćwiczenia.
Janek każdego dnia odprowadza córkę do autobusu, wiedząc, że bezpiecznie trafi do szkoły, ponieważ teraz autobusy wyposażone są w system ADAS firmy Autonomy Now. Dzięki kamerom, radarom i jednostkom GPS system monitoruje otoczenie pojazdu i w przypadku sytuacji zagrażającej życiu czy zdrowiu dostarcza informacji kierowcy, znacząco skracając czas jego reakcji na zagrożenie.
W końcu Janek może udać się do pracy. Oprócz praktycznych rozwiązań technologicznych, ceni sobie walory estetyczne, dlatego do pracy jeździ skuterem WFM OSA M50e, reaktywowanym modelem polskiej marki z lat 50. Już jako dziecko marzył, aby posiadać kultowy jednoślad, a teraz replika pozwala mu zarówno korzystać z marzeń, jak i dbać o ekologię, ponieważ skuter napędzany jest elektrycznie.
Podczas jazdy, Janek stosuje kamerę, wspierając rozwiązanie spółki CITIESADS, która poprzez system analizy reklam OOH w pełni automatycznie wykrywa nośniki reklamowe w przestrzeni miejskiej i ewidencjonuje kreacje. Dzięki temu możliwe jest m.in. to, aby usuwać z przestrzeni nielegalne i obraźliwe reklamy.
W swojej pracy Janek docenia dostęp do internetu szybszego, niż kiedykolwiek, co jest możliwe dzięki produkcji półprzewodników fotonicznych w technologii MOCVD – rezultat pracy spółki Photonics Innovation. Może dzięki temu wraz ze spółką Svarog Aerospace efektywniej pracować nad udoskonaleniem działającej już turbiny gazowej HYDROTURB. Dzięki niej energia elektryczna produkowana za pomocą wodoru nie skutkuje emisją dwutlenku węgla. Rozwiązanie cieszy się szczególnym zainteresowaniem, dlatego Janek w ostatnich miesiącach, wraz z zespołem, pracuje nad masową produkcją rozwiązania.
W tym samym czasie Ania zajmuje się kolejnym projektem przy produkcji sferycznych proszków polimerowych, służących do druku 3D. Ania jest inżynierem i została zatrudniona przez Alpha Powders – spółkę, dzięki której możliwe jest efektywne gospodarowanie odpadów procesowych, z których tworzony jest nowy, przyjazny dla środowiska materiał przemysłowy.
Wizja takiego świata nie jest mrzonką! Aby był lepszy i bezpieczniejszy, chcą zadbać laureaci IV edycji konkursu Startuj z Mazowsza, proponujący swoje innowacyjne rozwiązania.
Do programu zgłosiły się 72 startupy, z czego aż 37 projektów w kategorii Social Impact, co pokazuje, jak znaczący trend wykazują rozwiązania wpływające na jakość i życie społeczeństwa.
Każdy projekt przeszedł przez ocenę formalną, a następnie dwuetapową ocenę merytoryczną. Wyłoniono najlepszą 11-nastkę, która starannie przygotowała prezentację i przedstawiła ją komisji podczas tzw. Pitch Day.
Jury składało się z :
● dr hab. Agnieszki Skali – profesor Politechniki Warszawskiej, współzałożycielka i prezes Szkoły Przedsiębiorczości Innovation Nest SPIN;
● Grega Albrechta – multi przedsiębiorca, doradca zarządów, anioł biznesu, mentor;
● Macieja Sadowskiego – współzałożyciel i Prezes Zarządu Startup Hub Poland;
● Adriana Migonia – CEO Fundacji Inkubator Technologiczny (Youth Business Poland). Mentor biznesowy, wykładowca UW
Komisja w swojej ocenie skupiała się przede wszystkim na takich aspektach jak:
● Innowacyjne Rozwiązanie
● Model Biznesowy
● Zespół
● Potencjał/Rynek
Przed zakwalifikowanymi projektami pozostaje jeszcze ostatni etap konkursu, czyli spotkanie Członków Kapituły, którzy ostatecznie wyłonią 3 laureatów konkursu – po jednym w każdej kategorii. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe o łącznej wartości 90 000 złotych, cenne kontakty biznesowe, promocja ich pomysłów poprzez różne kanały komunikacji oraz rozgłos w mediach branżowych.
Konkurs organizowany jest przez Województwo Mazowieckie, realizowany przez Youth Business Poland.
Partnerami konkursu są: AgriTech Hub ASI sp. z o.o, Assay Management sp. z o.o. Assay Alternatywna Spółka Inwestycyjna spółka komandytowo-akcyjna, Biuro Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego – Wydział Handlu Międzynarodowego, Fundacja Przedsiębiorczości Kobiet, Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej, Fundacja Startup Poland, Koleje Mazowieckie – KM sp. z o.o., Miasto stołeczne Warszawa, Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Smok Ventures sp. z o.o, Vigo System S.A, VIGO WE Innovation sp. z o.o.
Patronat medialny: Mam Startup, Wirtualna Polska.
Źródło: Fundacja Inkubator Technologiczny