Jak i kiedy złożyć sprawozdanie z realizacji zadania publicznego [INSTRUKCJA]
Realizowaliście w 2024 roku zadanie publiczne zlecone przez samorząd? To oznacza, że prawdopodobnie w styczniu 2025 r. musicie złożyć sprawozdanie końcowe z wykonania tego zadania. W Warszawie sprawozdanie sporządza się za pomocą Generatora wniosków Witkac. Podpowiadamy, jak wypełnić sprawozdanie. Zobacz instrukcję przygotowaną przez doradczynie Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO).
Sprawozdanie końcowe z realizacji zadania publicznego przedstawia się po zakończeniu realizacji zadania (termin ten określony jest w umowie).
Instrukcja wypełnienia sprawozdania
Doradczynie Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO) przygotowały instrukcję, w której podpowiadają na co zwrócić uwagę podczas przygotowania i wypełniania sprawozdania w Generatorze Witkac.
Jak wypełnić sprawozdanie z realizacji zadania publicznego w Generatorze Witkac [INSTRUKCJA] >
INSTRUKCJĘ znajdziecie także w Poradniku Warszawskim w części poświęconej dotacjom w Warszawie, w zakładce Obowiązki sprawozdawcze >
Wzór sprawozdania
Sprawozdanie końcowe z realizacji zadania publicznego przedstawia się po zakończeniu realizacji zadania (termin ten określony jest w umowie).
Wzór sprawozdania jest załącznikiem nr 5 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.
Akceptacja sprawozdania polega na weryfikacji przez urząd założonych w ofercie rezultatów i działań organizacji. Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie rozważnie opisywać je we wniosku (ofercie).
Merytorycznie i finansowo
Analizowane są dwie części sprawozdania:
- część I merytoryczna, w której organizacja sprawozdaje się z założonych w ofercie rezultatów i działań, a także uzasadnia ewentualne rozbieżności związane z realizacją zadania
- część II sprawozdania z wykonania wydatków. W przypadku, gdy wydatek nie jest zgodny z postanowieniami umowy, sprawdzeniu podlega procentowa wartość zwiększenia danej pozycji, czy nie nastąpiło jego zwiększenie o więcej niż 25% w części dotyczącej przyznanej dotacji w wyniku przesunięć pomiędzy poszczególnymi pozycjami (zmniejszenie wydatku może nastąpić w dowolnej wysokości). Urząd, w przypadku przekroczenia limitu 25% wzywa organizację do złożenia oświadczenia, że środki o które został przekroczony limit w danej pozycji pochodzą z wkładu własnego organizacji.
ZOBACZ: Realizując projekt, możesz przesuwać koszty bez aneksowania umowy >
Skorzystaj z pomocy!
Masz pytania dotyczące sprawozdania? Skorzystaj z pomocy doradczyń SCWO!
Pracujemy od poniedziałku do piątku, między 9:00 a 17:00. Możesz do nas zadzwonić i otrzymać poradę telefoniczną albo wysłać maila.
Zadzwoń: (22) 828 91 23
Napisz: scwo@warszawa.ngo.pl
Źródło: inf. własna ngo.pl