Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
Jak dzięki partnerstwom i społecznikom zmieniają się lokalne społeczności?
Emilia Dmochowska
17 października w Warszawie, w „Skwerze”, nagrodzone zostały najefektywniejsze Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Poznaliśmy również „Społecznika Roku 2013” tygodnika Newsweek Polska. Gościem specjalnym gali Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Lekarz wykluczonych
Społecznikiem Roku 2013 została Aneta Obcowska, która odebrała statuetkę z rąk Redaktora Naczelnego tygodnika Newsweek Polska Tomasza Lisa. Pani Obcowska jest członkiem zarządu Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Lekarze Nadziei i kierowniczką przychodni dla bezdomnych w Warszawie oraz chirurgiem w Szpitalu Praskim w Warszawie. Kapituła nagrodziła ją za bezinteresowną pomoc osobom bezdomnym poprzez zapewnienie im dostępu do bezpłatnej opieki medycznej i terapii, skuteczną walkę z poważnym problemem społecznym oraz za angażowanie we wspólne działania na rzecz potrzebujących studentów medycyny, lekarzy i wielu innych osób. Kapituła Konkursu przyznała także dwa wyróżnienia:
- Krystynie Wechmann - założycielce i prezes Poznańskiego Towarzystwa Amazonki, trzykrotnej prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki, założycielce pierwszego w Polsce klubu Amazonek, inicjatorce i wiceprezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych. Pani Wechmann została wyróżniona za wieloletnią działalność na rzecz kobiet chorych na raka piersi, walkę o ich powrót do zdrowia oraz dobrą jakość życia, za działania na rzecz wprowadzenia najwyższych standardów diagnozy i terapii nowotworów oraz za skuteczność społecznego zaangażowania poprzez skupianie wokół siebie zarówno ludzi, którzy potrzebują pomocy, jak i osób i instytucji, które tej pomocy gotowe są udzielić.
- Annie Czerniak, założycielce i prezes zarządu Fundacji Dr Clown za wieloletnią działalność na rzecz chorych dzieci przebywających w szpitalach, rozwój wolontariatu, za innowacyjność i zasięg społecznego zaangażowania oraz włączanie do inicjatywy terapii śmiechem ogromnej rzeszy ludzi i instytucji w Polsce.
Do tegorocznej edycji konkursu napłynęło ponad sto zgłoszeń. W skład Kapituły Konkursu weszli Tomasz Lis, Redaktor Naczelny tygodnika Newsweek Polska, Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, Bożena Walter, Prezes Fundacji TVN „Nie jesteś sam”, Przemysław Radwan-Röhrenschef, Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Szkoła Liderów, Jan Kuroń, kucharz, wnuk Jacka Kuronia, Michał Rusinek, wykładowca, tłumacz, pisarz, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, Renata Kim, szefowa działu „Społeczeństwo” Newsweek Polska. Konkurs nawiązuje do inicjatywy Wisławy Szymborskiej z 1996 roku, podjętej przez Jacka Kuronia i Fundację „Pomoc Społeczna SOS”.
Jego celem jest nagradzanie działalności społecznej w Polsce i promowanie aktywności pojedynczych ludzi zmagających się z rozmaitymi problemami społecznymi w organizacjach pozarządowych, grupach nieformalnych oraz w placówkach samorządowych.
Partnerem głównym konkursu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności a Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce merytorycznym.
Lokalne Partnerstwa – dobro wspólne na pierwszym miejscu
Podczas uroczystości podsumowano również trzy dotychczasowe edycje programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i wręczono nagrody trzem najefektywniejszym partnerstwom, które w najwyższym stopniu przyczyniły się do budowania lokalnego kapitału społecznego. Są to:
- Lokalne Partnerstwo PAFW, którego liderem jest Stowarzyszenie Europa i My, działające na obszarze sześciu gmin: Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Podkowy Leśnej, Żabiej Woli, Jaktorowa, Baranowa. Partnerzy wspólnie zrealizowali projekt „TV-oja okolica”, w ramach którego powstała lokalna internetowa telewizja obywatelska współtworzona przez mieszkańców i wolontariuszy.
- Lokalne Partnerstwo PAFW, którego liderem jest Biłgorajski Fundusz Ziemi Lokalnej, działające na obszarze Biłgoraja i Złocieńca, gdzie zrealizowany został projekt „Przestrzeń S.O.W.A” (Solidarni, Otwarci, Wolni, Aktywni) na rzecz zagospodarowania publicznego parku i stworzenia na jego terenie wspólnej przestrzeni dla mieszkańców.
- Lokalne Partnerstwo PAFW, którego liderem jest LGD Partnerstwo Drawy działające na obszarze Drawska Pomorskiego i Złocieńca. W ramach projektu „Wystrzałowa przyjaźń drawsko-złocieniecka” udało odbudować się przyjazne stosunki między mieszkańcami dwóch miejscowości, których kiedyś podzieliła bitwa o prawo do armaty. Przez kilka miesięcy mieszkańcy wspólnie przygotowywali się do rekonstrukcji historycznej bitwy, podczas której burmistrzowie zawarli sojusz.
Dotychczas w programie „Lokalne Partnerstwa PAFW” zawiązały się 22 koalicje działające na obszarze 49 gmin z udziałem ponad 330 instytucji i blisko 5 tys. wolontariuszy, które realizowały projekty na kwotę blisko 3 mln. zł. Prowadzone były różnorodne działania między innymi na rzecz zagospodarowania przestrzeni społecznej, środowiska naturalnego, stworzenia regionalnego produktu, ocalenia dziedzictwa kulturowego regionu oraz czystego powietrza. Ich odbiorcami było łącznie ponad 55 tys. mieszkańców.
Program „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności”, realizowany od 2009 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, ma na celu inicjowanie oraz rozwijanie współpracy między uczestnikami różnych programów Fundacji na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. Motyw przewodni podejmowanych działań stanowi dobro wspólne. W gminach, w których realizowane były różne programy PAFW (m.in. „Równać Szanse”, „English Teaching”, Program Rozwoju Bibliotek), powstają partnerstwa składające się z samorządów, organizacji pozarządowych, firm i mediów lokalnych, a ich liderami są Ośrodki Działaj Lokalnie, biorące udział w innym programie Fundacji – „Działaj Lokalnie” – jedynym ogólnopolskim przedsięwzięciu pozarządowym, w którym dotacje przyznawane są na poziomie lokalnym, a nie centralnym (łącznie dofinansowano w nim ponad 6 tys. projektów).
Podczas uroczystości odbyła się także debata „Społecznik - lider czy tylko entuzjasta?”, w której udział wzięli: Jan Kuroń, wnuk Jacka Kuronia, Tomasz Schimanek, ekspert Instytutu Spraw Publicznych, oraz laureaci poprzednich edycji konkursu o tytuł „Społecznika Roku” – Krzysztof Margol (prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju Nida) i Paweł Łukasiak (prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce).
Uroczystość poprowadziła Justyna Dżbik, dziennikarka Polskiego Radia.
Źródło: ARFP
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.