W pierwszym tekście pisaliśmy o najważniejszych zasadach content marketingu. O tym, że żeby zaistnieć w internecie, nie wystarczą infantylne zdjęcia słodkich zwierzątek, tylko przemyślana strategia.
Zobacz: Jak działa content marketing? (cz. 1)
Wiemy, że dzisiejsi użytkownicy internetu nie dają się nabrać na tanie zabiegi marketingowe. Jeśli nie widzą w czymś interesującej treści, to prawdopodobnie już nigdy nie wrócą na tę stronę. W tym tekście przedstawimy wam kolejnych kilka zasad, jak tworzyć skuteczny content marketing.
Odpowiednia dystrybucja
Musimy wiedzieć, w jakim medium nasze treści zdobędą największy zasięg. Nie ma co zakładać kont na Facebooku czy Twitterze, jeśli nasza grupa docelowa nie korzysta z social mediów. Zastanówmy się, czy nie lepiej docierać do klientów poprzez maile lub nawet pocztą. Jednak zanim zaczniemy działać na nowej płaszczyźnie komunikacji, przemyślmy zasadność działania, wykorzystując posiadane media, takie jak blog organizacji, strona internetowa itp. Czasami lepiej z czegoś zrezygnować, aby poświęcić więcej czasu na nowe rozwiązanie.
Wykorzystujmy posiadane treści
Często bywa tak, że publikujemy na naszym blogu kilka tekstów, które mogą się składać w jedną całość. Warto wtedy to wykorzystać i stworzyć infografikę, która w zsyntezowany sposób przedstawi ich treść. Użytkownicy, dzięki temu, zobaczą skróconą wersję jakiegoś tematu i jeśli ich to zainteresuje, wrócą do jego pełnej odsłony. Podsumowując, w tym punkcie chodzi o to, aby wykorzystywać to, co już mamy. Oszczędzi nam to czas, a on w prowadzeniu organizacji bardzo się liczy.
Długotrwałość działań
Pamiętajmy, że content marketing działa długofalowo i na jego elekty trzeba zaczekać. Zależą one od realizacji naszego planu wydawniczego, konsekwencji działań oraz częstotliwości publikacji treści. Nie możemy oceniać efektów z perspektywy dni czy tygodni. Tutaj potrzeba miesięcy. Jednak nie powinniśmy wątpić w sens tych działań, ponieważ z czasem przyniosą one realne efekty.
Jak zmierzyć efekty?
Możemy to robić w różnoraki sposób. Na przykład poprzez zapisanie ilości wejść na stronę organizacji przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań i na końcu założonego okresu. Innym sposobem jest zmierzenie odsetek otwarcia newsletterów przez odbiorców. Jeśli korzystamy z social mediów, to wyznacznikiem mierzalności może być ilość lajków lub udostępnień pod postem.
Weryfikacja i udoskonalanie.
Musimy kontrolować i wyciągać wnioski z zachowania odbiorców. Nigdy nie mamy pewności, czy treści popularne wśród grupy odbiorców w wieku 25 – 30 lat za parę miesięcy będą już nieaktualne, ponieważ zmienią się trendy. Obserwujmy zachowania naszych fanów, zwracajmy uwagę na komentarze i twórzmy treści specjalnie dla nich, ponieważ właśnie takim sposobem zdobędziemy ich sympatię.
Mamy nadzieję, że te dwa teksty ułatwią wam stworzenie kamapnii content marketingowej idealnie dopasowanej to strategii waszej organizacji.
A w jaki sposób wy działacie, aby zainteresować odbiorców? Podzielcie się tym z nami w komentarzach.
Źródło: technologie.ngo.pl