Jak będzie realizowany Program Korpus Solidarności w województwie śląskim?
W województwie śląskim za realizację działań w ramach Programu Korpus Solidarności odpowiada Regionalne Centrum Wolontariatu, które uruchomi pierwsze działania już na początku sierpnia. Działania, które będą kontynuowane co najmniej do końca 2020 r., muszą być ściśle powiązane z rządowym dokumentem pt. “Korpus Solidarności. Program rozwoju wolontariatu długoterminowego na lata 2018 - 2030”. Wsparcie w ramach Programu będzie kierowane do:
Wolontariuszy
Dla wolontariuszy do końca 2019 przewidziano następujące wsparcie:
- 2 akcje wolontariackie, które odbędą się w dniach 11.08 podczas tyskiego eko-pikniku organizowanego przez grupę #bez oraz 14.09 podczas Festiwalu Organizacji Pozarządowych w Katowicach;
- 2 spotkania w szkolnych klubach wolontariatu;
- 12 godzin doradztwa z zakresu wolontariatu;
- 4 spotkania rozwijające umiejętności;
- 3 szkolenia podstawowe z zakresu wolontariatu;
- 2 spotkania informacyjne o Korpusie Solidarności.
Koordynatorów wolontariatu
Dla koordynatorów wolontariatu do końca 2019 r. przewidziano:
- 5 krótkoterminowych staży dla koordynatorów wolontariatu.
- 2 debaty o wolontariacie;
- 2 spotkania branżowe;
- 12 godzin doradztwa;
- 2 szkolenia rozwijające umiejętności koordynatorów;
- 1 szkolenie podstawowe z zakresu koordynacji wolontariatu.
Organizacji prowadzących grupy wolontariuszy (organizatorzy wolontariatu)
W ramach działań w 2019 r. organizatorzy wolontariatu będą mogli wziąć udział w:
- 2 szkoleniach dla liderów szkolnych klubów wolontariatu;
- procesie oceny jakości prowadzenia grup wolontariackich w instytucji, który zakończy się otrzymaniem certyfikatu;
- 12 godzinach poradnictwa;
- 2 spotkaniach branżowych;
- 3 spotkaniach o wolontariacie.
Otoczenia wspierającego rozwój wolontariatu
Aktywni mieszkańcy i organizacje będą mogli do końca 2019 r. wziąć udział w 4 spotkaniach dot. wolontariatu na których przygotują plan rozwoju wolontariatu w swojej społeczności. Następnie uczestnicy spotkań będą mogli pozyskać środki na wdrożenie tego planu w ramach minigrantów przyznawanych przez lokalnych partnerów Korpusu Solidarności.
Wolontariusze i organizacje zarejestrowane w systemie, oprócz pomocy merytorycznej otrzymają moc bonusów. Pod koniec 2019 r. ma powstać system benefitowy dla najaktywniejszych osób, konkurs dla wolontariuszy, którzy będą mogli wyjeżdżać na obozy wolontariackie, system grantów dla wolontariuszy oraz innowacyjny ogólnopolski system kojarzeniowy organizacje i wolontariuszy. System ma zacząć działać w na początku września i być dostępny online.
Za wdrożenie i finansowanie programu odpowiada Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, które zaprosiło do współpracy partnerów w każdym z województw. W województwie śląskim partnerem odpowiedzialnym za wdrożenie programu będzie Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach, które ruszyło z działaniami od 1 lipca 2019 r.
Zapraszamy do współpracy
Informacje o programowych wydarzeniach będą się pojawiały na naszej stronie internetowej oraz na naszych profilach w mediach społecznościowych.
Zapraszamy do współpracy i kontaktu z nami:
Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach
ul. Warszawska 19, 40-009 Katowice
tel.: 502 771 669
Artykuł powstał w ramach projektu pt.: “Partnerstwo dla Wolontariatu” jest realizowany w ramach Korpusu Solidarności. Program wspierania i rozwoju wolontariatu długoterminowego na lata 2018 - 2030.