Korzyści z przystąpienia do Wymiennika/Kooperacji jest wiele m.in. organizacje mogą poszerzyć sieć kontaktów i grono odbiorców swoich aktywności. Taka współpraca zakorzenia instytucję w lokalnej społeczności, zmniejsza dystans między organizacją i adresatami jej działań, a przede wszystkim wsparcie bez względu na sytuację finansową organizacji.
W czerwcu odbył się warsztat Wymiennika/Kooperacji projektu realizowanego przez Fundację Culture Shock i Pracownię Dóbr Wspólnych, w którym udział wzięli przedstawiciele takich organizacji, jak: Kooperatywa Dobrze, Fundacja Łąka, Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Ę”, Dział edukacji CSW Zamek Ujazdowski, Główna Biblioteka Lekarska im. Stanisława Konopki, a także osoby niezrzeszone.
Inspiracją dla Wymiennika/Kooperacji były m.in. z powodzeniem działające w innych krajach Banki Czasu, projekt powstał w reakcji na niski poziom wzajemnego zaufania i brak współpracy pomiędzy przedstawicielami organizacji pozarządowych. Jego celem jest stworzenie międzysektorowej sieci wielostronnej wymiany zasobów między instytucjami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorstwami i grupami nieformalnymi. Inicjatywa opiera się na systemie wymiany wiedzy, dobrych praktyk i często bardzo konkretnych świadczeń.
Podczas pierwszego warsztatu uczestniczki i uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak działa mechanizm i alternatywna waluta Wymiennika/Kooperacji – tzw. alterki, jakiego typu wzajemne usługi mogą świadczyć sobie podmioty publiczne, prywatne i obywatelskie (np. udostępniać sale, łącza internetowe, ale też informacje w danej dziedzinie, udzielać porad, szkoleń czy fundować bilety wstępu na wydarzenia kulturalne i sportowe). „Waluta” Wymiennika pomaga wspierać oddolne inicjatywy lokalne, pozwala na udostępnianie wolnych zasobów przez organizacje na zasadzie wzajemności i dowartościowuje pracę społeczną.
Organizatorom Wymiennika/Kooperacji zależy na tym, aby instytucje i organizacje pozarządowe mniej ze sobą realizowały, a więcej współpracowały i dzieliły się zdobytą wiedzą i doświadczeniem, bo jak sami deklarują: „współpraca oparta na uzgodnionych zasadach przynosi korzyści wszystkim stronom, pozwala mądrzej wykorzystywać dostępne zasoby, zapobiega marnotrawstwu czasu i pieniędzy, wzbogaca o nowe kontakty, pomysły, daje poczucie bezpieczeństwa i codzienne wsparcie”.
Korzyści z przystąpienia do Wymiennika/Kooperacji jest wiele m.in. organizacje mogą poszerzyć sieć kontaktów i grono obiorców swoich działań oraz potencjalnych klientów. Taka współpraca zakorzenia instytucję w lokalnej społeczności, zmniejsza dystans między organizacją i adresatami jej działań, a przede wszystkim zapewnia materialne i osobowe wsparcie bez względu na sytuację finansową organizacji.
Organizatorzy zapewniają wsparcie uczestnikom projektu na każdym etapie udziału w Wymienniku.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: warszawa.ngo.pl