70 procent uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy potrzebuje pracy – IRC pomaga im odnaleźć się na rynku pracy w Polsce poprzez kampanię społeczną „Poznaj swoje prawa”.
Kampania społeczna „Poznaj swoje prawa”, zainicjowana przez International RescueCommittee Polska (IRC) ma na celu podniesienie świadomości uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy w Polsce na temat zasad działania polskiego rynku pracy i praw pracowniczych. Zdobyta wiedza ma sprawić, że osoby z Ukrainy podczas poszukiwania pracy będą pewniejsze siebie i ma zwiększyć ich szanse na uczciwe i stabilne zatrudnienie.
Nic nie wskazuje na to, żeby wojna w Ukrainie miała się wkrótce skończyć, a zapewnienie sobie i rodzinie środków do życia jest jedną z głównych trosk osób, które uciekły przed przemocą do Polski. 70 proc. uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, z którymi rozmawiało IRC w ramach prowadzonej latem zeszłego roku analizy rynku pracy, uznało znalezienie pracy za swoją podstawową potrzebę. Jednocześnie niesatysfakcjonujące warunki pracy, m.in. niskie płace, niższe niż minimalna, brak umów o pracę, sztywne harmonogramy, a czasem brak wypłaty wynagrodzenia lub inne formy nadużyć, zostały zgłoszone jako jedne z głównych barier, które uniemożliwiają uchodźcom znalezienie stabilnego zatrudnienia i bezpieczeństwa w Polsce.
Bariery te dodatkowo potęguje fakt, że większość uchodźców z Ukrainy to kobiety, co może utrudniać sytuację. Ważne, aby osoby z Ukrainy, które chcą podjąć pracę w Polsce, wiedziały, jak rozmawiać z pracodawcami, jakie mają prawa i gdzie mogą się zwrócić, jeśli są one łamane.
Alan Moseley, Dyrektor IRC Polska, mówi: „Szukanie i zmiana pracy nie są łatwe i mogą stanowić wyzwanie dla wielu osób, a szczególnie dla tych, którzy są nowi w danym kraju i dopiero uczą się poruszać w nowej rzeczywistości.
Chcemy zachęcić osoby, które uciekły przed wojną i próbują odbudować swoje życie w Polsce, aby włożyły wysiłek w poznanie swoich praw i zasad obowiązujących podczas zatrudniania. A w razie kłopotów czy potrzeby – chcemy, żeby wiedzieli, że nie są sami. Jednocześnie wierzymy, że rezultatem tej kampanii będą nie tylko pewniejsi siebie i lepiej znający prawo pracownicy, ale także zadowoleni pracodawcy. Polscy przedsiębiorcy będą mogli rekrutować kadrę, która lepiej orientuje się w polskich przepisach i realiach pracy”.
Volodymyr Grygorovych, ERD Livelihoods Manager w IRC Polska, dodał: „Chcemy zachęcić uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy, aby dowiedzieli się więcej o swoich prawach wynikających z prawa pracy i podstawach prawnych umów w Polsce, jaka jest płaca minimalna, jakie świadczenia im przysługują. Widzieliśmy ogromną potrzebę takiego wsparcia zarówno w badaniach i analizach, które prowadziliśmy, ale także w naszej codziennej pracy, zwłaszcza w Centrach Wsparcia i Integracji „Krok do Pracy”, które razem z naszym partnerem Fundacją Innowacja i Wiedza, prowadzimy w Poznaniu i Katowicach”.
IRC zwraca uwagę, że wejście w życie nowych przepisów, według których uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy od marca (z pewnymi wyjątkami), pokrywają część kosztów utrzymania w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, mogą postawić niektórych w trudnej sytuacji finansowej.
Zmiany te mogą wpłynąć zwłaszcza na grupy, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji i skutkować przedwczesnymi powrotami do kraju nawet, jeśli dane osoby nie będą czuły, że sytuacja na miejscu jest dla nich bezpieczna. Presja finansowa może także zmuszać mieszkańców ośrodków do podejmowania ryzykownego zatrudnienia na niekorzystnych warunkach, które, choć może rozwiąże terminowo sytuację, w dłuższej perspektywie może wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa i dobrostanu osób z Ukrainy.
Kampania IRC dostarczy podstawowych informacji o tym, gdzie szukać informacji, jakie rodzaje umów istnieją w Polsce i jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika. Na stronie internetowej kampanii zainteresowani znajdą także przydatne kontakty i infolinie, gdzie mogą uzyskać dodatkowe informacje lub pomoc prawną od współpracujących z IRC partnerskich organizacji. IRC chce z tymi informacjami dotrzeć nie tylko do Ukraińców w Polsce, ale także do tych, którzy wciąż przebywają w Ukrainie, ale myślą o wyjeździe z kraju.
Większa wiedza na temat realiów pracy w Polsce sprzyja podejmowaniu bardziej świadomych decyzji i lepszemu przygotowaniu. Aby osiągnąć zamierzone cele IRC zaprosiło do kampanii ukraińskich liderów opinii, aby pomogli pokazać zarówno najważniejsze przepisy, ale też historie ludzi, którzy musieli się w istniejącym porządku prawnym w Polsce odnaleźć.
The International Rescue Committee (IRC) to międzynarodowa organizacja pomocy humanitarnej. IRC zaczęło aktywnie wspierać osoby dotknięte wojną w Ukrainie od lutego 2022 roku. Wspieramy osoby w potrzebie zarówno bezpośrednio na miejscu, jak i w partnerstwie z lokalnymi organizacjami. W Polsce zapewniamy pomoc finansową tym, którzy najbardziej jej potrzebują, oferujemy wsparcie prawne oraz różnego rodzaju pomoc psychospołeczną, w tym bezpieczne przestrzenie dla kobiet i dzieci w ośrodkch zbiorowego zakwaterowania.
IRC wspiera osoby dotknięte wojną w Ukrainie na miejscu, a także uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy w Polsce, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech, w Słowacji, Czechach, Bułgarii, a także prowadzi aktywności przeznaczone dla osób z Ukrainy w Niemczech, Włoszech, Grecji i Wielkiej Brytanii.