W Tomaszowie Mazowieckim rozpoczyna się doroczny, wakacyjny zlot członków oraz sympatyków Stowarzyszenia Internetowy Portal Osób Niepełnosprawnych (IPON). Przez cały weekend, od 21 do 23 sierpnia, ponad 60 niepełnosprawnych osób z całej Polski będzie uczestniczyło w integracyjnym spotkaniu.
Realne życie wirtualnego stowarzyszenia
– Na mój pierwszy zlot IPONków pojechałam za namową koleżanki. Nie miałam planów sylwestrowych, a ona zaproponowała, że mogę jechać z nią do Ciechocinka, że jedzie tam z ludźmi, którzy znają się z portalu internetowego. Zaryzykowałam i opłaciło się. Pojawiły się nowe znajomości, świetnie i ciekawie i wesoło spędziłam czas, wszyscy byli bardzo życzliwi, otwarci i weseli. Pośmiałam się, pograłam w kalambury – jednym słowem: to był bardzo dobrze wykorzystany czas! – tak o swoim pierwszym zlocie Stowarzyszenia Internetowego Portalu Osób Niepełnosprawnych, opowiada Agnieszka z Krakowa, od urodzenia chorująca na dziecięce porażenie mózgowe.
Młodej, wykształconej osobie tak spodobały się spotkania aranżowane przez IPON, że 21 sierpnia wraz z blisko 70 innymi niepełnosprawnymi z całej Polski, pojawi się w Tomaszowie Mazowieckim. To właśnie tutaj odbędzie się kolejny, trwający do 23 sierpnia, zlot organizacji .
Wakacyjne zloty stowarzyszenia Internetowy Portal Osób Niepełnosprawnych stały się już tradycją. Takie spotkanie jest nie tylko doskonałym spędzeniem wolnego czasu, ale także zobaczenia w „realu” ludzi, poznanych w wirtualnym świecie, dowiedzenia się czegoś więcej o sobie nawzajem.
W Tomaszowie pojawi się również mieszkanka Łodzi, używająca internetowego nicka Happy. To właśnie tutaj w zeszłym roku, podczas letniego zjazdu, dziewczyna miała okazję poznać w „realu” osoby, z którymi dyskutowała na forum. – Jak przed każdym wyjazdem miałam obawy, że nie zostanę przyjęta do danej grupy "nowych" ludzi. Jednak, jak się później okazało, niepotrzebnych – tak Happy wspomina swój zlotowy debiut.
Internetowy Portal Osób Niepełnosprawnych powstał w styczniu 2002 roku. W sierpniu tegoż roku zorganizowano pierwsze wakacyjne spotkanie w Grotnikach, niedaleko Zgierza, na które przyjechało 25 odważnych i ciekawych zobaczenia tych, z którymi na co dzień dyskutowali na forum IPON-u, czy rozmawiali na czacie. To pierwsze spotkanie było przełomowe, wyznaczające główną ideę portalu, którą jest umożliwianie ludziom z ograniczeniami fizycznymi, wychodzenie z domu, nawiązywanie znajomości, a co za tym idzie zmiana swojego życia. Często dopiero zobaczenie na własne oczy, w jaki sposób inni radzą sobie ze sprawami, które dla kogoś innego są barierą na pozór nie do pokonania, determinuje zmiany w nastawianiu do życia i podjęcia wysiłku. Niejednokrotnie właśnie wyjazd na zlot jest pierwszym samodzielnym krokiem, nie tylko od wielu lat, ale w ogóle.
– Jadąc na mój pierwszy zlot byłem bardzo szczęśliwy, ale jednocześnie miałem obawy, ponieważ mówię niewyraźnie, bałem się jak ludzie mnie odbiorą w prawdziwej rzeczywistości, czy nie zostanę wyśmiany, odtrącony – tak Tomek z Sosnowca wspomina swój pierwszy wyjazd na majówkę. Jednak już pierwszego dnia okazało się, że jego obawy były bezpodstawne. – To był weekend niezapomniany wręcz cudowny. Wrażenie po zlocie były piękne. Poznałem ludzi, z którymi na co dzień klikam na czacie, nabrałem pewności siebie i chęci na kolejne zloty – z entuzjazmem przekonuje Tomek.
Ludzie bardziej lub mniej związani z IPON-em, mają okazją kilka razy do roku wybrać się do ciekawych miejsc, zapomnieć o codzienności, naładować się dobrą energią w gronie pozytywnie nastawionych do siebie i świata ludzi. Oprócz wspomnianych wakacyjnych spotkań, niepełnosprawni wspólnie witają Nowy Rok, bawiąc się na zabawie sylwestrowej. Pierwsza tego typu impreza została zorganizowana w roku zaistnienia portalu, w Ciechocinku. Rok 2008 w tym samym miejscu witało już ponad 50 osób we wspaniałych sukniach i strojach wieczorowych oraz garniturach. Pretekstem do spotkań są również walentynki oraz długie weekendy majowe. W sumie w czasie całego roku organizowanych jest około pięciu ogólnopolskich, kilkudniowych spotkań. Jednak na tym się nie kończy aktywność ludzi związanych z portalem. Znajomości nawiązane w sieci lub w czasie zlocie, dalej są kontynuowane.
Internetowy Portal Osób Niepełnosprawnych w 2007 roku stał się stowarzyszeniem, co niewątpliwie otworzyło przed nim nowe możliwości rozwoju. – Przede wszystkim będziemy pracowali nad tym, by utrzymać portal, a co za tym idzie stowarzyszenie, tak długo, jak się da – mówi Bolesław Staszak, wiceprezes zarządu stowarzyszenia. – Chcemy stworzyć swoistą wikipedię dla niepełnosprawnych, czyli kompendium wiedzy i potrzebnych informacji potrzebnych niepełnosprawnym. Teraz w sieci panuje bałagan i trudno znaleźć szybko potrzebne wiadomości, które w dodatku byłyby aktualne i wiarygodne. Zaletą wikipedii jest to, że każdy z odwiedzających, będzie mógł dodać nowe hasło, lub edytować już istniejące.
Stowarzyszenie istniejące od niedawna, jest na etapie rozwoju, jednak plany ma dalekosiężne. Jednak na początek, aby je zrealizować, kierujący organizacją będą się starali pozyskać środki unijne oraz pochodzące z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Być może kiedyś stowarzyszenie zorganizuje szkolenie uczące samodzielności i zaradności w poszukiwaniu pracy, czy w staraniu się o sprzęt rehabilitacyjny.
Nadal jednak, w różnych miejscach kraju będą się spotykały osoby niepełnosprawne, by poczuć niezwykłą atmosferę zlotu. Zarządowi stowarzyszenia zależy, by w spotkaniach mogły brać udział osoby, potrzebujące stałej opieki. Dlatego zamierzają nawiązać bliższą współpracę z wolontariuszami.