Integracja wydała Listę Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością
(PAP) Najnowsze wydawnictwo Integracji to pierwsza w Polsce książka typu "who is who", dotycząca środowiska osób z niepełnosprawnością. Znaleźć w niej można 100 inspirujących wywiadów i pełnych mocy sylwetek.
- "Byłam wychowana w takim duchu, że niepełnosprawność to nie coś mniej, ale coś więcej, a skoro mam więcej, to i więcej muszę od siebie dać" - mówi w książce Janina Ochojska, prezes PAH.
- "Po wypadku osiągnąłem więcej niż przed nim. Biorę sprawy w swoje niepełnosprawne ręce i mówię: +Przestań się mazać+" - podkreśla Sebastian Luty, biznesmen, kierowca rajdowy i założyciel Fundacji Avalon.
- "Można przejść przez życie, podziwiając innych, albo przeżyć je tak, by stać się dla nich inspiracją" - dodaje Przemysław Sobieszczuk, HR-owiec w banku, skutecznie walczący o godne życie chorujących na rzadkie, nieuleczalne pęcherzowe oddzielanie się naskórka.
Lista Mocy to jedyne miejsce, w którym spotyka się razem 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością. Łączą ich: optymizm, siła i waleczność. Swoją energią zarażają też innych.
Czytelnicy, dziennikarze i redaktorzy platformy medialnej Integracji ("Integracji", www.niepelnosprawni.pl i redakcji filmowej) znaleźli osobowości, które:
- są liderami zmian,
- dzielą się wiedzą i talentami,
- robią wiele z potrzeby serca,
- mogą być wzorami.
Prezentują je w 10 kategoriach:
- sztuka/moda/design,
- rozrywka,
- sport/zawodnicy/działacze,
- media/wydawnictwa,
- działalność gospodarcza,
- polityka/prawo,
- IT/nowe technologie,
- edukacja/rozwój osobisty,
- urzędy/instytucje,
- działalność społeczna.
"Wiele osób z Listy Mocy nauczyło się być odpowiedzialnymi. I nic ich z tego nie zwalnia. Ani wypadek, ani paraliż. Chodzi bowiem o to, żeby tego paraliżu nie mieć w głowie" - przekonuje Piotr Pawłowski, prezes Integracji.
Wydana z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych (3 grudnia) książka jest bezpłatna, dostępna na www.niepelnosprawni.pl w dziale Biblioteka.
Partnerami publikacji są Fundacja PZU i Fundacja LOTTO. Projekt finansowany jest ze środków PFRON.
Źródło: Centrum Prasowe PAP; Fundacja Integracja