Ustawa o Narodowym Instytucie Wolności dopracowywana jest teraz w Senacie. 20 i 21 września pochyliły się nad nią dwie senackie komisje. Chociaż dyskusje na posiedzeniach komisji były długie, to ustawa wychodzi z nich niezmieniona.
Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (posiedzenie 20 września 2017 r.)
Debata podczas spotkania komisji senackiej była wyjątkowo długa, trwała ponad 3 godziny. Bez efektu. Członkowie komisji nie przyjęli poprawek do ustawy. Poprawki proponowane przez legislatorów (negatywnie opiniowane przez przedstawiciela wnioskodawców Adama Lipińskiego) będą zgłoszone na posiedzeniu plenarnym (w ramach wniosków mniejszości).
Podczas posiedzenia komisji głosowano dwa wnioski. Wniosek o odrzucenie projektu w całości nie został przyjęty. Przegłosowano natomiast wniosek o przyjęcie projektu ustawy o NIW-CRSO w całości bez poprawek.
Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (posiedzenie 21 września 2017 r.)
Posiedzenie miało podobny przebieg i efekt, jak wcześniejsze o dzień posiedzenie Komisji Rodziny. Ponownie negatywnie oceniono propozycje legislatorów – te same, co zaprezentowane dzień wcześniej. Szereg poprawek zgłosił senator Jan Rulewski. Proponował skrócenie preambuły, przebudowę Rady Instytutu (więcej przedstawicieli NGO i samorządów, a mniej rządu), nadanie większych kompetencji Radzie, oraz wprowadzenie 3-miesięcznego vacatio legis. Nie były one jednak głosowane. Zostaną na posiedzeniu plenarnym zaprezentowane jako wnioski mniejszości.
Senatorowie głosowali za to dwa wnioski: o odrzucenie ustawy w całości – nie został przyjęty, oraz o przyjęcie ustawy w całości bez poprawek – został przyjęty. Ustawa o NIW-CRSO wyszedł więc z Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji bez poprawek.
Czekamy na posiedzenie plenarne i głosowania
Debata podczas spotkań komisji oraz jej efekty (a właściwie ich brak) to tylko wstęp do tego, co będzie działo się na posiedzeniu plenarnym. Nawet w sytuacji, kiedy komisje nie zarekomendowały poprawek, to wrócą one jako wnioski mniejszości (podobnie jak wniosek o odrzucenie projektu w całości). Senat zadecyduje więc jeszcze o ostatecznym kształcie rządowego przedłożenia. Zrobi to jeszcze na tym posiedzeniu, 21 lub 22 września.
[Aktualizacja] 21 września zadecydowano o przedłużeniu posiedzenia do 27 września - prawdopodobnie ustawa o NIW-CRSO omawiana będzie we wtorek 26.09.
Jak wyglądały prace nad projektem ustawy o NIW-CRSO w Sejmie
- Instytut Wolności wraca do Komisji
- Instytut Wolności przyspiesza. Komisja przyjęła projekt ustawy
- Instytut Wolności. Komisja sejmowa nie zakończyła prac
- Instytut Wolności. Nie będzie wysłuchania publicznego
- Instytut Wolności wypada z programu posiedzenia komisji 18 lipca
- Narodowy Instytut Wolności skierowany do komisji
- Instytut Wolności. Pierwsze czytanie w Sejmie
-
Narodowy Instytut Wolności trafił już do Sejmu
zobacz ostatnie OPINIE NA TEMAT NIW-CRSO
- Związek Miast Polskich. NIW nie rozwiązuje problemów sektora
- Opinia OBWE o Narodowym Instytucie Wolności
- Czy Instytut Wolności mógłby się podobać organizacjom i co dalej z RDPP?
- Dlaczego NGO przegrają z rządem sprawę Narodowego Centrum?
- Władza zawłaszcza wszystko. Również NGO
- Zagrożenie systemowe. Helsińska krytycznie o Instytucie Wolności
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (wiadomosci.ngo.pl)