20 lipca 2017 r. w Sejmie odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, na którym omawiany był projekt ustawy o Narodowym Instytucie Wolności. Rozpoczęto merytoryczną dyskusję nad przedłożeniem, jednak nie udało się jej zamknąć. Komisja wróci więc jeszcze do projektu ustawy. Prawdopodobnie po wakacjach.
Ponownie odrzucono wnioski o wysłuchanie publiczne
Posiedzenie 20 lipca rozpoczęło się od ponownego zgłoszenia poprawionych wniosków o wysłuchanie publiczne. Tym razem poddane zostały pod głosowanie, ale członkowie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odrzucili je. Próba zorganizowania wysłuchania publicznego nie powiodła się i nie ma już formalnej możliwości przeprowadzenia tej procedury w Sejmie.
Głosy organizacji pozarządowych odrzucane na komisji
Przewodnicząca komisji zarządziła omawianie projektu artykuł po artykule. Nie odbyła się ogólna dyskusja o projekcie – o samej potrzebie powołania Narodowego Instytutu Wolności. Bardzo trudne było też zgłaszanie zastrzeżeń wykraczających poza konkretny aktualnie przerabiany artykuł, co znacznie utrudniało wniknięcie w istotę przyjmowanych regulacji.
Większość z postulatów przedstawicieli NGO obecnych na komisji (wnoszonych przez posłów w formie poprawek) nie zostało przyjętych.
Postulowano m.in.
- skreślenie preambuły
- przerobienie preambuły
- uniemożliwienie Instytutowi działań bez kontroli i konsultacji, w tym w trybie pozakonkursowym z ominięciem ustawy o działalności pożytku (pozwalają na to zapisy m.in. z art. 2, 24 i 28)
- zlokalizowanie Instytutu w Krakowie
- rezygnację z nadzoru Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego nad Instytutem (także rezygnację z samego Komitetu ds. Pożytku Publicznego)
- umożliwienie Radzie Instytutu większego realnego wpływu na działania Instytutu
- wprowadzenie mechanizmu bezpośrednich wyborów przedstawicieli NGO do Rady Instytutu
- wprowadzenie obowiązku konsultacji programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Zgodzono się na postulowane przez NGO:
- zmiany w art. 9 polegające na złagodzeniu wymagania dotyczącego doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia członka Rady
- zapisanie, że Rada Instytutu opiniuje jego regulamin
- dodanie społeczników na końcu ustępu 2. w art. 24.
Przyjęto też poprawki legislacyjne i redakcyjne w art. 5, 6, 8, 22.
Komisja 20 lipca 2017 r. zakończyła omawianie projektu na artykule 28 (jednym z kluczowych dla ustawy, ponieważ wskazującym m.in. w oparciu o jakie procedury ogłaszane są konkursy – zlecane zadania). Do omówienia pozostało ponad 30 artykułów czyli więcej niż połowa całej ustawy.
Według kalendarza posiedzeń parlamentarnych najbliższe spotkanie komisji, na którym kontynuowana będzie dyskusja o Instytucie Wolności może się odbyć we wrześniu 2017 r.
Rządowy projekt ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, druk nr 1713, przebieg procesu legislacyjnego, sejm.gov.pl
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)