We wrześniu 2014 Komisja Europejska planuje ogłoszenie pierwszego konkursu na dofinansowanie projektów transportowych ze środków CEF (Connecting Europe Facility – instrument Łącząc Europę). Instrument CEF zastąpi dotychczas funkcjonujący Fundusz TEN-T i będzie centralnie zarządzanym przez KE funduszem poświęconym wsparciu projektów na Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T.
Podstawy prawne
Zgodnie z przepisami ww. rozporządzeń projekt kwalifikujący się do wsparcia w ramach CEF musi dotyczyć sieci kompleksowej lub bazowej TEN-T (określonej w Rozporządzeniu 1315/2013) oraz przyczyniać się do osiągnięcia określonych celów. Ponadto należy podkreślić, że każdy wniosek aplikacyjny składany do KE musi uzyskać akceptację państwa członkowskiego.
Program Wieloletni a Program Roczny
W ramach Programu Wieloletniego KE planuje w latach 2014-2020 rozdysponować środki w wysokości 10,95 - 14 mld euro. Końcowy termin realizacji projektów został ustalony na 2020 r.
W ramach Programu Rocznego KE w latach 2014-2020 rozdysponuje 2,3 - 3,96 mld eiro (w tym 1,3 - 2,4 mld euro zostanie przeznaczone na instrumenty finansowe, np. obligacje projektowe). Maksymalny okres realizacji projektów w ramach tego programu został ustalony na 3 lata.
Dodatkowo 11,3 mld euro (przesunięte z Funduszu Spójności) zostaną rozdysponowane na podstawie specjalnych konkursów w ramach Programu Wieloletniego. Konkursy te będą podlegać odmiennym zasadom niż konkursy w ramach „puli ogólnej” CEF i skierowane będą do konkretnych beneficjentów oraz na określone, wcześniej zidentyfikowane wraz z Państwami Członkowskimi, projekty.
Wnioskowanie, ocena i realizacja projektów
Należy pamiętać, że wszystkie propozycje przed złożeniem do KE muszą uzyskać akceptację Państwa Członkowskiego. Zasady uzyskiwania takiej akceptacji zostaną przedstawione na przełomie III i IV kwartału 2014 r. Dofinansowanie CEF przyznawane jest w drodze konkursów organizowanych przez KE. W procedurze konkursowej mogą uczestniczyć podmioty ze wszystkich państw członkowskich UE.
Po złożeniu wniosków aplikacyjnych przechodzą one dwustopniową ocenę. W ramach pierwszego etapu oceny weryfikowane są przez ekspertów zewnętrznych zaproszonych przez KE. Należy podkreślić, że jest to bardzo istotna część procedury. Zgodnie z zasadami konkursów w przypadku otrzymania oceny niższej niż 3 w którymś z ocenianych kryteriów (skala 0-5) projekt nie będzie rekomendowany do wsparcia przez ekspertów i nie otrzyma wsparcia z CEF. Kolejnym etapem jest ocena z punktu widzenia celów UE przeprowadzana przez służby KE. Na podstawie ww. ocen przygotowywana jest lista projektów, które otrzymają wsparcie środków UE.
Po przyznaniu dofinansowania Agencja Wykonawcza ds. Innowacji i Sieci (INEA) negocjuje z beneficjentami ostateczne zapisy Grant Agreement, które określa zakres, harmonogram, koszty i zasady realizacji projektu. Grant Agreement będzie zawierane pomiędzy Beneficjentem a Agencją INEA.
Państwo Członkowskie zobowiązane jest do monitorowania procesu wdrażania projektów. W związku z powyższym beneficjent zostanie zobowiązany przez stronę polską do wypełniania konkretnych wymogów i stosowania odpowiednich zasad realizacji projektów.
Pierwszy konkurs CEF
KE planuje we wrześniu br. ogłosić nabór wniosków w ramach pierwszego konkursu CEF.
MIiR zachęca do wstępnej identyfikacji projektów mogących ubiegać się o dofinasowanie ze środków CEF. Wszelkie niezbędne informacje będą publikowane na stronach Agencji INEA oraz MIiR. Niezwłocznie po rozpoczęciu konkursu MIiR przedstawi szczegółowe informacje odnoście sposobu postępowania w celu przygotowania wniosku aplikacyjnego, otrzymania wymaganej akceptacji Państwa Członkowskiego oraz przedłożenia wniosku do KE.
Wszelkie pytania odnośnie instrumentu CEF można kierować na adresy: Katarzyna.Amerek@mir.gov.pl Izabela.Baraniak@mir.gov.pl; Boguslawa.Chlopek@mir.gov.pl lub Dariusz.Leszczynski@mir.gov.pl. Dodatkowe informacje można także uzyskać pod numerami telefonów: 22 273 83 43; 22 273 83 44; 22 273 83 46 lub 22 273 77 36.