17 czerwca 2014 w klubie Wypieki Kultury w Warszawie odbył się pokaz mody pt. „InnyWyMiar”. Nie było to jednak typowe wydarzenie modowe, ponieważ nie uczestniczyły w nim profesjonalne modelki, ale panie z niepełnosprawnościami.
Organizatorom przedsięwzięcia zależało na pokazaniu, że osoby z niepełnosprawnościami mają dokładnie taką samą potrzebę czuć się atrakcyjnymi i modnymi, jak osoby pełnosprawne. W pokazie wzięły udział uczestniczki placówek rehabilitacyjnych Stowarzyszenia Otwarte Drzwi oraz współzałożycielka i modelka agencji Equal Models, Sylwia Gajewska. Ważnymi partnerami imprezy były Wypieki Kultury, centrum kulturalno-konferencyjne działające na warszawskiej Pradze Północ oraz Studio Sztuki, szkoła projektowania mody, charakteryzacji i wizażu z 20-letnią tradycją, której studentki przygotowały stylizacje dla uczestniczek.
Pokaz miał oprawę muzyczną z występami na żywo, a do jego organizacji przyczyniło się także kilku sponsorów. Na pokaz przybyło wielu gości: przedstawicieli instytucji rządowych, mediów, organizacji pozarządowych, ale także wiele osób prywatnych, które zainteresowały się tym niezwykłym wydarzeniem. Pokaz poprowadziła Ilona Felicjańska, dla której spotkanie z niepełnosprawnymi modelkami było, jak sama stwierdziła, niezwykłym doświadczeniem.
Większość uczestniczek pokazu to Panie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Ten rodzaj niepełnosprawności jest w Polsce nadal, choć już w mniejszym stopniu, niż jeszcze kilka lat temu, obarczony wieloma stereotypami i mitami. Trudno się dziwić: ok. 30% Polaków nigdy nie miało styczności z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i niewiele wie o ich rzeczywistych predyspozycjach, uzdolnieniach i potrzebach. Jak mówi Katarzyna Wilczyńska ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, wielu z nas postrzega te osoby jako ludzi niezdolnych do samodzielnego działania, podejmowania decyzji, czy w ogóle udziału w życiu społecznym. Organizacje pozarządowe działające na rzecz tej grupy osób podejmują liczne działania, by zmienić społeczne postrzeganie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wiele można tutaj zdziałać poprzez wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, których celem jest m.in. społeczna integracja.
Źródło: Stowarzyszenie Otwarte Drzwi