Innowacje bez barier: pomysły, które zmieniają życie. W inkubatorze rusza kolejna rekrutacja
Aplikacja do prehabilitacji, nowe standardy toalet, dostępność i inkluzywność zakładów karnych w kontekście potrzeb osób ze spektrum autyzmu oraz konwerter tekstu dla dyslektyków to tylko niektóre przykłady innowacji społecznych, nad którymi trwają prace w ramach Inkubatora Wielkich Jutra. Tymczasem ruszył kolejny nabór pomysłów. Co będzie działo się teraz?
Dobre pomysły mają znaczenie
To już 3. edycja Inkubatora Wielkich Jutra – jedynego w Polsce, który zajmuje się obszarem dostępności. Inkubator działa w całym kraju, ale póki co, jest najbardziej kojarzony z innowacją ze stolicy o nazwie „Dostępna ginekologia” – Fundacji Kulawa Warszawa. To właśnie z „wielkimi jutra” powstała rewolucyjna wyszukiwarka dostępnych gabinetów ginekologicznych, dzięki której tysiące kobiet z niepełnosprawnościami może po prostu znaleźć odpowiedniego lekarza i gabinet dla siebie. Ponadto innowacja „Stomatologia bez barier – adaptacja i kwalifikacja pacjentów z niepełnosprawnością” została zauważona przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i za jego pośrednictwem podjęto działania zmierzające do włączenia jej do stałej praktyki. Tymczasem okazuje się równie dobrych pomysłów na innowacje społeczne jest znacznie więcej, a realizacja nad nimi właśnie trwa.
Większa dostępność? Innowatorzy(-ki) mówią: mamy rozwiązanie
– Inkubator Wielkich Jutra, który prowadzimy jako DGA od niemal 10 lat, to przestrzeń pełna otwartości, w której powstają i rozwijają się innowacje społeczne w obszarze dostępności. Do tej pory pomogliśmy zrealizować ponad 100 innowacji. W tej edycji i pierwszym naborze pomysłów wpłynęło do nas niemal 150 zgłoszeń, z których do etapu przygotowania i testowania rozwiązania zakwalifikowaliśmy 11 propozycji – mówi Łukasz Klimek, menedżer w DGA i ekspert w Inkubatorze Wielkich Jutra.
Obecnie trwają prace nad następującymi innowacjami:
- ETRgenerator – Teksty Bez Barier – kompleksowy system wsparcia dla jednostek administracji publicznej w zakresie tworzenia tekstów łatwych do czytania i rozumienia, projekt narzędzia ETRgenerator – w postaci interaktywnej makiety oraz dokumentacji technicznej umożliwiającej zbudowanie narzędzia.
- PrehApp – aplikacja do prehabilitacji – innowacja społeczna dla branży medtech, aplikacja ma wspierać aktywne starzenie się poprzez umożliwienie powrotu do jak najwyższego poziomu sprawności po zabiegach endoprotezoplastyki biodra, rozwiązanie obejmuje: aplikację mobilną oraz internetową, algorytm monitorujący stan pacjenta oraz opaskę telemedyczną.
- Winda Bez Ograniczeń – usprawnienie układu sterowania wind, urządzenia przeznaczone do wind starego typu w celu ich dostosowania w możliwym zakresie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami słuchowymi, wzrokowymi oraz osób starszych.
- Incloosive – nowe standardy toalet, opracowanie podręcznika, który będzie zawierał kompleksowe wytyczne projektowe, techniczne oraz estetyczne, umożliwiające stworzenie lub dostosowanie toalet do standardów dostępności.
- Idziemy na miasto – model współpracy polega na zaangażowaniu uczniów OzNI – w roli samorzeczników i młodzieży pełnosprawnej – w roli ich sojuszników w oddolne działania na rzecz dostępności przestrzeni publicznych dla młodzieży z NI.
- Za Murem Zrozumienia – temat dotychczas przemilczany, innowacja poświęcona osobom z zaburzeniami spektrum autyzmu i zaburzeniami sensorycznymi, osadzonymi w zakładach karnych w Polsce.
- Dysleksja – konwerter tekstu dla dyslektyków – narzędzie zintegruje technologię OCR – optycznego rozpoznawania znaków, zaawansowane formatowanie tekstu oraz syntezator mowy w jeden spójny proces, skracając znacząco czas potrzebny na konwertowanie tekstu.
- MIGOMATIC – to aplikacja, która będzie tłumaczyć język migowy na mowę i tekst w czasie rzeczywistym, umożliwiając osobom głuchym swobodną komunikację z osobami słyszącymi – bez konieczności obecności tłumacza.
- Joyn – inkluzywna zastawa stołowa – innowacja polega na stworzeniu kolekcji zastawy stołowej i sztućców uwzględniających potrzeby osób starszych oraz podręcznika zawierającego wskazówki, jak zwiększać dostępność oraz komfort spożywania posiłków.
- Srebrne wydarzenia – kiermasze przyjazne seniorom – innowacja w formie podręcznika z informacjami o tym, jak przygotować kiermasz pod względem architektonicznym, a także jak prowadzić komunikację wydarzenia dla seniorów, by komunikaty były zrozumiałe, czytelne i skuteczne.
- Higiena jamy ustnej osoby z niepełnosprawnością intelektualną – stworzenie materiałów edukacyjnych.
Inkubator szuka dobrych pomysłów na dostępność
Wiele się dzieje, ale Inkubator Wielkich Jutra nie próżnuje – 15 maja ruszył kolejny nabór pomysłów na innowacje społeczne, który potrwa do co najmniej 15 czerwca. Zgłaszane innowacje mogą dotyczyć m.in. zmiany cech produktu, który jest już oferowany na rynku; organizacji miejsca albo formy świadczenia wybranej obsługi; również sposobu takiego zarządzania instytucją, aby zapewnić jej większe otwarcie się na osoby ze szczególnymi potrzebami: osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze o ograniczonej mobilności lub percepcji, osoby mające ograniczenia w samodzielnym funkcjonowaniu, instytucje świadczące usługi publiczne, włącznie z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami sektora prywatnego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.inkubatorwielkichjutra.pl.
Kompleksowe wsparcie
Twórcy nowego rozwiązania dostępnościowego mogą liczyć na unijny grant do 100 tys. zł na jego dopracowanie i dalszy rozwój, a także na 12 miesięcy wsparcia. Obejmuje ono przygotowanie specyfikacji innowacji, pomoc w zbudowaniu sieci kontaktów, promowanie pomysłu w mediach i na profilach społecznościowych inkubatora, a nawet marketing podczas konferencji, targów oraz innych wydarzeń branżowych. – Innowatorzy społeczni współpracujący z inkubatorem zyskują ponadto szansę na współpracę z nami w kolejnym etapie: akceleracji rozwiązania, w czym jako firma DGA S.A. możemy pochwalić się już ponad 35-letnim doświadczeniem – zaznacza Łukasz Klimek – W ten sposób nasze działania wykraczają poza sferę wspierania projektów o realnym wpływie na otaczającą nas rzeczywistość. Inkubator uczestniczy w budowaniu i integrowaniu społeczności, start-upów, organizacji, inwestorów i ekspertów działających na rzecz dostępności – podsumowuje.
Można zgłosić innowację, wypełniając krótki formularz
ZGŁOŚ SWOJĄ INNOWACJĘ: https://www.inkubatorwielkichjutra.pl/zglos-innowacje/
Zapraszamy na webinar 4 czerwca o godz. 12.00:
ZAPISZ SIĘ: https://www.inkubatorwielkichjutra.pl/webinar/
Źródło: Inkubator Wielkich Jutra