Od września 2013 roku do urzędów dzielnic wypłynęło trzydzieści wniosków o inicjatywę lokalną. Szczególnie aktywne okazały się: Śródmieście, Targówek i Praga-Południe. Ze złożonych wniosków udało się zrealizować dziesięć. Trzy są w trakcie realizacji, dwa kolejne czekają na rozpatrzenie, a z jednego zrezygnowali sami wnioskodawcy.
Szlaki przetarli aktywiści z Otwartego Jazdowa, którzy zapragnęli zbudować wspólną przestrzeń dla mieszkańców w postaci ogólnodostępnej altany, pełniącej także rolę kawiarni. Było to ambitne zadanie, jak na pierwszą w Warszawie inicjatywę, więc projekt ostatecznie uległ modyfikacji i zamiast wiaty z mobilnym stołem, wykonano drewniany podest otoczony częściowo drewnianą ścianką. Mieszkańcy Jazdowa zyskali miejsce do spotkań i zintegrowali się w trakcie wielu wspólnie spędzonych godzin nad przygotowaniem tego miejsca. Miasto wsparło ich działanie materiałami budowlanymi. Inicjatywa ta była częścią akcji organizowanych w ramach obrony domków fińskich na Jazdowie, a jeden z wnioskodawców został wyróżniony nagrodą publiczności w plebiscycie organizowanym przez „Gazetę Wyborczą” – Stołki 2014.
Inicjatywą mającą zupełnie inny charakter był Piknik Motocyklowy Motomamusie na Białołęce. Celem tego wydarzenia była integracja i edukacja mieszkańców Białołęki, m.in. poprzez warsztaty naprawy motocykli, zajęcia sportowe, akcję charytatywną – wszystko, co mogli zaproponować od siebie lokalni partnerzy od Instytutu Transportu Samochodowego po Klub Mam „Mam Czas”. Po stronie wnioskodawców była organizacja wydarzenia, przeprowadzenie warsztatów, założenie strony internetowej Pikniku. Miasto zapewniło scenę i nagłośnienie, noclegi dla zespołu, ochronę, druk materiałów reklamowych oraz materiały i prowadzących do części warsztatów. W sierpniu organizacji innego wydarzenia - Pchlego targu „Wesoła pchełka” podjęli się mieszkańcy Wesołej, którym zależało na przestrzeni dla wspólnego odpoczynku, a także możliwości wymiany rzeczy, które zalegają w szafach.
Ważną rolę w świecie inicjatywy lokalnej odgrywa dbałość o przestrzeń publiczną i swoje najbliższe otoczenie. Dlatego na ul. Oleandrów pojawiły się dzięki inicjatywie mieszkańców ławka i donice z kwiatami oraz ozdobne nasadzenia, w Parku Kazimierzowskim powstał ogródek edukacyjny z programem prac ogrodowych dla dzieci w wieku 3-6 lat. Społeczność lokalna zadbała też o ptaki i to w dwóch punktach stolicy. Mieszkańcy Mokotowa zgłosili się z potrzebą ochrony ptaków w Parku Cm. Żołnierzy Radzieckich. Razem z Miastem udało się oczyścić ze starych gniazd 120 skrzynek lęgowych i zainstalować 160 nowych. Na sąsiadującej z Mokotowem – Ochocie z inicjatywy mieszkańców powstała ścieżka edukacyjna na temat ptaków mieszkających w Parku Szczęśliwickim. Tablice zaprojektowane i przygotowane merytorycznie przez wnioskodawców zostały wyprodukowane i postawione przez Urząd Dzielnicy Ochota. Edukacyjny wymiar miała także inicjatywa społeczności z Powiśla, w ramach której wydano kolejny numer kwartalnika „na Powiślu”.
Dużym sukcesem mogą pochwalić się mieszkańcy Targówka Fabrycznego, którzy dzięki inicjatywie lokalnej uruchomili miejsce aktywności lokalnej - Klub Osiedlowy Ziemowita 16. Jest on położony w samym centrum Targówka Fabrycznego - u zbiegu ulic Ziemowita i Chemicznej. Powstał dzięki pomocy Rady Osiedla i sąsiadów oraz dzięki zaangażowaniu Urzędu Dzielnicy Targówek. Urząd przekazał lokal na ten cel oraz wyremontował go. Sąsiedzi przy wsparciu organizacji pozarządowych działających na tym terenie stworzyli ofertę tego miejsca. W tym roku został zrealizowana ścieżka edukacyjna „Ptaki Szczęśliwic”. Ścieżka przybliża mieszkańcom Ochoty informacje na temat gatunków ptaków występujących w ich parku. Została zainaugurowana wspólnym „Ptakoliczeniem”.
Nowa ścieżka dydaktyczna powstała w ramach inicjatywy lokalnej według projektu Dzikiej Ochoty i UAU Project. Jest owocem współpracy mieszkańców z Urzędem Dzielnicy Ochota, w tym z Wydziałem Ochrony Środowiska przy wsparciu Centrum Komunikacji Społecznej. Ścieżka to 10 tablic z ptakami odwiedzającymi regularnie Park Szczęśliwicki z jedną dodatkową tablicą zbiorczą z poglądową mapką. Na każdej z tablic znajdują się kody QR, kierujące do plików z ptasimi głosami (można je skanować dzięki odpowiednim aplikacjom na smartfony).
Źródło: Urząd m.st. Warszawy