Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie wraz z partnerami realizuje projekt "Relese – Reintegracja rynku pracy poprzez wzmocnienie umiejętności z zakresu przedsiębiorczości. Rozwój kompetencji z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej". Projekt koncentruje się na potrzebach osób, które są poza rynkiem pracy, a chciałyby na niego powrócić poprzez rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.
Numer projektu: LLP-LdV-TOI-2010-LT-0068
RELESE to projekt, który realizowany jest w ramach programu Leonardo da Vinci – Transfer Innowacji. Koncentruje się na potrzebach osób, które są poza rynkiem pracy, chciałyby do niego powrócić poprzez rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, ale nie mają odpowiednich umiejętności i wiedzy. Motywacją jest tu strach przed bezrobociem oraz następujące zmiany na rynku pracy. Czynniki te inspirują do stosowania alternatywnych metod poszukiwania pracy, samozatrudnienia, a nawet decyzji o założeniu własnej firmy.
Głównym celem projektu jest transfer innowacyjnych rozwiązań e-learningowych oraz kursów blended learning w celu podniesienia kompetencji i wiedzy z zakresu przedsiębiorczości. W wyniku realizacji projektu powstanie Wirtualna Społeczność Kształcenia, która oferować będzie szkolenia z prowadzenia własnej działalności gospodarczej, opiekę mentorską i porady począwszy od pomysłu na biznes do założenia własnej firmy i początkowego okresu działalności.
Projekt realizowany jest przez konsorcjum 7 partnerów z 5 europejskich krajów. Poszczególne instytucje zostały wybrane na podstawie ich kompetencji z obszaru ICT oraz przedsiębiorczości, doświadczeń w realizacji międzynarodowych projektów oraz pracy z osobami bezrobotnymi oraz chcącymi założyć własną firmę.
Rezultaty projektu:
- identyfikacja specyficznych potrzeb grupy docelowej,
- przygotowanie kursu blended learning,
- platforma e-learningowa zawierająca symulacje, studia przypadków i kursy do zdalnego nauczania,
- porady i szkolenia dla grupy docelowej,
- biznesplany, przygotowane przez przyszłych przedsiębiorców pod opieką specjalistów i mentorów projektu.
Projekt zakłada motywowanie bezrobotnych do zakładania własnych firm i pracy na własny rachunek. Realizowane szkolenia i doradztwo znacznie zwiększą szanse ich na konkurencyjnym rynku.
Strategia promocji i rozpowszechniania projektu zakłada zwiększenie jego oddziaływania poprzez objęcie zasięgiem przedsiębiorców z innych obszarów. Należy zatem oczekiwać, że w dłuższej perspektywie, przez wzrost liczby zaangażowanych organizacji w różnych państwach, będzie można dotrzeć do przyszłych przedsiębiorców w całej Europie. W ten sposób projekt przyczyni się do spadku bezrobocia w poszczególnych krajach. Ponadto przyczyni się on do tworzenia europejskiej wartości dodanej poprzez promowanie ducha przedsiębiorczości.
Źródło: Projekt "Relese"