Pierwszym etapem było otwarcie odstępu do informacji publicznej. Drugim etapem będzie ustalenie zasad ponownego jej wykorzystania. Za wykorzystanie (np. przetworzenie i sprzedanie) informacji gromadzonej przez państwo nieraz przyjdzie zapłacić, ale za to urzędnikom trudniej będzie odmawiać przekazania danych. Choć zmieniane przepisy nie dotyczą dostępu do kultury, prawdopodobnie doprowadzą do otwarcia również w tym obszarze.
Rada Ministrów podczas posiedzenia 17 maja przyjęła projekt założeń MSWiA do projektu ustawy o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw. Nowelizowana ustawa ma regulować rynek ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. Powstanie także tzw. centralne repozytorium, czyli jeden portal na którym będą udostępniane różnorodne informacje - m.in. dane demograficzne czy o działalności gospodarczej - czytamy w komunikacie MSWiA.
Dokument proponuje m.in.:
- wprowadzenie obowiązku przekazywania informacji publicznej na cele ponownego wykorzystywania;
- usprawnienie procesu pozyskiwania informacji na cele ponownego wykorzystywania przez osobę zainteresowaną - poprzez rezygnację z potrzeby składania wniosków w sytuacji, gdy informacja publiczna jest już zamieszczona na stronie BIP lub w repozytorium;
- przyznanie osobie zainteresowanej prawa do skarżenia nie tylko odmowy przekazania informacji, ale także zaoferowanych warunków wykorzystywania (np. zbyt wysoka opłata).
Gazeta Wyborcza z 20 maja 2011 r., w artykule Romana Pawłowskiego, cytuje wypowiedź premiera, nawiązującą do przyjętego projektu założeń:
- To, co powstaje za publiczne pieniądze, jest własnością publiczną, a więc także tych, którzy chcą z tego korzystać w sposób wybrany przez siebie.
Zasoby z obszaru kultury, nauki i edukacji są wyłączone z ustawy o dostępie do informacji publicznej, projektowana nowelizacja nie będzie więc ich dotyczyć. Jednak zespół, który wypracował przyjęte założenia, myśli już o kolejnych przepisach. Byłaby to zupełnie nowa ustawa o otwarciu zasobów publicznych, obejmująca również instytucje kultury, placówki edukacyjne i instytuty naukowe. Przepisy zachęcą organy administracji i instytucje publiczne do nabywania praw do nowych utworów, prac naukowych czy programów edukacyjnych, tak aby można je było później udostępniać.
więcej:
Będzie otwieranie kultury w sieci, Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza, 20 maja 2011 r. (116/2011)
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80276,9632207,Bedzie_otwieranie_kultury_w_sieci.html
____________
O ponownym wykorzystaniu informacji publicznej (aktualności na stronie internetowej MSWiA)
http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/9129/O_ponownym_wykorzystaniu_informacji_publicznej.html
Projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw (tekst projektu w formacie PDF na stronie internetowej BIP MSWiA).
http://bip.mswia.gov.pl/download.php?s=4&id=8789
__________________
Rząd przyjął założenia do ustawy o wykorzystaniu informacji publicznej
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/514764,rzad_przyjal_zalozenia_do_ustawy_o_wykorzystaniu_informacji_publicznej.html
Źródło: MSWiA