Incydenty w procesie powoływania Zespołów Lasów Społecznych dziewięciu aglomeracji
Ministerstwo Klimatu i Środowiska od czerwca 2024 r., dysponując listami NGO-sów i osób niezrzeszonych, wybranych do Zespołów Lasów Społecznych 9 aglomeracji, nie udostępnia tych list dla NGO-sów i osób niezrzeszonych, lecz wysyła je do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, która przetrzymuje listy i odsyła je do MKiŚ jako wadliwe. NGO-sy i osoby niezrzeszone nie mogą brać udziału w trwających rozmowach pomiędzy Lasami Państwowymi a pozostałymi interesariuszami. Nie wiedzą, o czym obecnie LP rozmawiają z innymi interesariuszami, przed oficjalnym powołaniem Zespołów Lasów Społecznych.
Kolejny incydent w procesie wyznaczania lasów ważnych społecznie
[Warszawa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych]
Wiadomo od MKiŚ, że lista osób ze środowisk NGO i grup obywatelskich, które zostały wybrane do uczestnictwa w Zespołach Lasów Społecznych 9 aglomeracji, została przekazana do DGLP 11 lipca 2024 r. DGLP stwierdziła, że w 8 przypadkach MKiŚ podał za dużo kandydatów/atek. DGLP napisł do MKiŚ, żeby to rozwiązać. MKiŚ oraz DGLP przerzucają sprawę między sobą, a ludzie czekają, tracąc pozycję negocjacyjną na rzecz nieformalnych rozmów, jakie prowadzą w tej chwili RDLP z pozostałymi interesariuszami.
Sygnały od NGOsów i grup nieformalnych świadczą, że wciąż w żadnym z dwunastu miast, gdzie w ramach pilotażu mają być Zespoły Lasów Społecznych, nikt nie otrzymał jeszcze informacji o nominacji do reprezentowania strony społecznej. Osoby nie zostały też doproszone do spotkań, które od jakiegoś czasu nieformalnie organizują już w sprawie lasów aglomeracyjnych poszczególne RDLP.
Ta sytuacja sprawia, że osoby reprezentujące stronę społeczną nie wiedzą, o czym obecnie LP rozmawiają z innymi interesariuszami (bądź wiedzą tylko z przecieków), nie mogą nawiązywać też relacji z członkami/członkiniami zespołów reprezentującymi inne grupy interesariuszy oraz przekazywać im swojej perspektywy na wartości lasów oraz sam proces wyłaniania lasów aglomeracyjnych.
Lokalne NGO-sy i grupy obywatelskie czują się obecnie zdezorientowane i sfrustrowane, a nawet (kolejny raz, jak to miało miejsce wielokrotnie w przeszłości) – oszukane. Na informację czekają bowiem od początku czerwca, a wiedzą też, że RDLP odbywają już, (przed oficjalnym powołaniem Zespołów), rozmowy z innymi interesariuszami, przekazując im swoją perspektywę. Niefortunnym jest, że powyżej opisane niejasności już na starcie obniżają zaufanie pomiędzy stronami, które mają w tych konsultacjach osiągnąć porozumienie i „się dogadać”.
Fundacja Las Naturalny prowadzi rejestr incydentów w procesie powoływania i funkcjonowania Zespołów Lasów Społecznych 9 aglomeracji. Rejestr incydentów będzie wykorzystany przez stronę społeczną w ewaluacji pilotażowego procesu wyznaczania lasów społecznych wokół 9 aglomeracji: Warszawa, Łódź, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz/Toruń, Szczecin, Trójmiasto.
Dotychczas zarejestrowano: 20 incydentów.
Źródło: Natural Forest Foundation