Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, otworzyła dziś pierwsze posiedzenie Społecznej Rady Kultury. W skład Rady weszli przedstawiciele środowisk warszawskich twórców i praktyków kultury.
– Kiedy tworzyliśmy Program Rozwoju Kultury wyszliśmy z założenia, że nikt nie może lepiej znać potrzeb warszawskiej kultury niż ludzie, którzy tworzą ją na co dzień – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
Rada podczas pierwszego spotkania wybrała zgodnie z regulaminem swoje prezydium. Przewodniczącą SRK została Bogna Świątkowska, jej zastępczynią – Anna Żórawska, zaś na sekretarza wybrano Marcela Andino Veleza. W prezydium znaleźli się również Paweł Engel oraz Mamadou Diouf.
Powołanie Rady to kolejny krok w kierunku większego uspołecznienia zarządzania warszawską kulturą. Poszerzenie formuły dialogu i konsultacji Prezydent m.st. Warszawy zapowiadała już w 2010 r. Dzięki konsekwentnie prowadzonym działaniom w 2011 r. Rada m.st. Warszawy uchwaliła Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020. Założenia. Dokument ten nakreślił ramy i harmonogram prac, prowadzących do pełniejszej i bardziej efektywnej współpracy miasta z partnerami w zakresie kultury. Przyjęta w Programie rozwoju kultury strategia możliwie szerokiego zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron jest rozwiązaniem unikalnym w skali kraju. Prace Rady będą kontynuacją rozpoczętej współpracy, umożliwią działania bardziej skutecznie i transparentne, w większym stopniu włączą do procesu tworzenia wizji warszawskiej kultury środowiska twórców i aktywistów. Tym samym będzie to podsumowanie pierwszego etapu prac przewidzianych w Programie na 2012 r.
Zespół spotkał się już dwukrotnie, kolejne posiedzenie planowane jest na 14 grudnia 2012 r. Pierwszym zadaniem, jakie postawił przed sobą Zespół jest stworzenie kompleksowej i aktualnej mapy warszawskiej kultury. W tym celu członkowie Zespołu powołali specjalny zespół roboczy ds. mapy warszawskiej kultury w składzie: Alina Gałązka, Grzegorz Lewandowski, Katarzyna Ratajczyk, Marcin Wojdat i Marcin Jasiński. Pierwsze spotkanie w sprawie mapy zostało ustalone na 18 grudnia 2012 r. Zespół przyjrzy się również lokalnemu programowi rozwoju kultury, opracowanemu na Targówku. Członkowie Zespołu zadeklarowali gotowość do współpracy przy tworzeniu Strategii Rozwoju Kultury Województwa Mazowieckiego.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy