Prowadząca projekt monitoringu Rady Miejskiej w Łodzi Fundacja Fenomen udostępniła imienne wyniki głosowań w sprawach poruszanych na posiedzeniach komisji.
Po co imienne wyniki?
Aktualnie Urząd Miasta Łodzi nie dysponuje żadnymi listami z imiennymi wynikami głosowań, co czyni informacje o przyjętych przez komisje Rady Miejskiej stanowiskach niepełnymi oraz praktycznie anonimowymi. Nie ma także możliwości sprawdzenia czy radny w trakcie sesji Rady Miejskiej, zagłosował w tej samej sprawie tak samo jak podczas głosowania na komisji.
Wychodząc naprzeciw tym brakom uruchomiliśmy własny rejestr głosowań, dzięki którym można sprawdzić jak głosował każdy z radnych, można poznać wyniki całego głosowania oraz przeglądać zarejestrowane głosowania w ramach konkretnych komisji.
Jak znaleźć imienne wyniki?
Rejestr prezentuje następujące typy oddanych głosów:
- "za"
- "przeciw"
- "wstrzymał się"
A także:
- "brak głosu"
- "nieobecny"
Opis "brak głosu" oznacza, że dany radny nie zabrał głosu (to znaczy: nie głosował ani "za", ani "przeciw", ani "wstrzymał się") - ta opcja jest wyświetlana w przypadku radnych, którzy np. zagapili się podczas głosowania, wyszli odebrać telefon lub wyszli już całkowicie z posiedzenia. Opis ten może pojawić się tylko w sytuacji gdy radny (radna) był na posiedzeniu (czyli podpisał listę obecności).
Opis "nieobecny" oznacza, że radnego (w momencie tego konkretnego) głosowania nie było na obradach komisji - nie podpisał się na liście obecności.
Po co nam imienne wyniki?
- żeby sprawdzić czy radny, który w mediach wypowiada się przeciw danemu tematowi, faktycznie głosował przeciw niemu podczas posiedzeń
- żeby porównać obietnice wyborcze z faktycznymi decyzjami
- żeby zobaczyć jakie zdanie mają poszczególni radni i radne Rady Miejskiej w Łodzi
- żeby zobaczyć czy mają jakiekolwiek zdanie w sprawach o których decydują!
O projekcie
Źródło: Informacja nadesłana