Doradcy Stowarzyszenia „Przystań” z Iławy, którzy udzielają bezpłatnych porad prawnych i obywatelskich w Nowym Mieście Lubawskim, odwiedzili z wizytą studyjną Biuro Porad Obywatelskich w Gdyni. Dwudniowa wizyta była elementem podnoszenia standardu poradnictwa. W trakcie wyjazdu chodziło o zapoznanie się ze sposobem działania innego biura o takim samym profilu, sposobem organizacji dyżurów doradców, rozwiązywaniem pojawiających się problemów. Czas na relację.
Biuro Porad Obywatelskich w Gdyni, które odwiedził zespół Stowarzyszenia „Przystań”, prowadzi od kilku już lat Stowarzyszenie Ovum. Biuro jest finansowane z różnych źródeł, od pewnego czasu również ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – tak jak w przypadku biura nowomiejskiego.
– Zapoznaliśmy się szczegółowo nie tylko z systemem organizacji dyżurów, ale również z gromadzoną dokumentacją – opowiada Arkadiusz Karpiński, kierownik projektu. – To, co uderzyło na początku, to skala prowadzonego przedsięwzięcia. Oczywiście w takim mieście jak Gdynia liczba poruszanych spraw przez mieszkańców jest znacznie większa niż w powiecie nowomiejskim.
Jak dodają doradcy „Przystani”, na liczbę klientów wpływ ma również kilkuletnia działalność biura gdyńskiego i zakorzenienie w świadomości tamtejszej społeczności. – Nasze biuro w Nowym Mieście to absolutne początki poradnictwa prawnego i obywatelskiego na tym terenie, znacznie mniejsza społeczność o innej specyfice, dlatego dopiero przełamujemy pewne naturalne opory, które tkwią w ludziach – dodaje Krzysztof Panfil, prezes stowarzyszenia „Przystań” i również doradca. – Po kilku miesiącach działalności biura klientów mamy jednak sporo i doradcy nie mogą narzekać na brak pracy.