Iławianie na VI Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych
Delegacja z Iławy wzięła udział w VI Ogólnopolskim Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP), które w dniach 16-17 września odbyło się w Warszawie na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Wraz z grupą kilkudziesięciu osób z województwa warmińsko-mazurskiego wzięła udział w obradach, dyskusjach, panelach tematycznych oraz Pikniku organizacji pozarządowych na Krakowskim Przedmieściu.
W szóstym OFIP wzięło udział 1200 osób z całego kraju, w tym dwie osoby z Centrum Organizacji Pozarządowych w Iławie oraz dwaj urzędnicy samorządowi zajmujący się współpracą z organizacjami pozarządowymi z iławskiego urzędu miasta i starostwa. W drodze do Warszawy (15 września) delegacja odwiedziła GOPS w Słupnie niedaleko Płocka, gdzie zapoznała się nie tylko z działalnością ośrodka, ale i Partnerstwa „Nasza 19-tka”.
Merytorycznie i politycznie
Pierwszy dzień upłynął pod znakiem konferencji, paneli i dyskusji, a zakończył się spotkaniem z czołowymi politykami poszczególnych partii politycznych. Ekipa z Warmii i Mazur wzięła udział w sesji „Skuteczność działań organizacji wspierających III sektor”, a potem spotkała się m.in. na specjalnym panelu ze Zbigniewem Wejcmanem ze stowarzyszenia BORIS w Warszawie.
Wejcman, który w grudniu 2009 roku gościł w Warszawie delegację z powiatu iławskiego tworzącą wówczas Partnerstwo dla powiatu iławskiego, omówił kondycję sektora pozarządowego w mazowieckiem, ale i opowiadał o sposobach na wsparcie sektora przez samorządy. Jako przykład podawał tu klauzulę społeczną, którą dzięki nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych można wykorzystywać w postępowaniach w sprawie zamówienia publicznego. Wspomniał również o przypadku utworzenia przez lokalny samorząd funduszu pożyczkowego, ze środków którego samorządy udzielają organizacjom pozarządowym krótkich, niskooprocentowanych pożyczek służących zachowaniu płynności finansowej organizacji w momencie oczekiwania na kolejną transzę dotacji w ramach realizowanego projektu.
Końcowym akordem pierwszego dnia OFIP była debata polityków. W związku z trwającą kampanią wyborczą przedstawiali oni swoje zamierzenia dotyczące wsparcia sektora pozarządowego w Polsce. W debacie udział wzięli: Jolanta Fedak (Minister Pracy i Polityki Społecznej, PSL), Beata Gosiewska (PIS), Magdalena Janiszewska (Polska Partia Pracy), Ryszard Kalisz (SLD), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Janusz Palikot (Ruch Poparcia Palikota) i Paweł Poncyliusz (PJN).
Piknik z Krakowskiego Przedmieścia
Drugi dzień to Sesje tematyczne. Ekipa z powiatu iławskiego wzięła udział w sesji „Nie tylko pieniądze, czyli jak skorzystać z różnorodnych możliwości współpracy z biznesem” oraz w sesji poświęconej nowej perspektywie finansowej 2014-2020, w której gościem był m.in. Paweł Chorąży z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
W międzyczasie na Krakowskim Przedmieściu trwał Piknik organizacji pozarządowych. Dokładnie o godzinie 11:11 przy pięknej pogodzie rozpoczął go przemarsz pozarządowców i samorządowców z naszego województwa spod bram Uniwersytetu Warszawskiego pod Pałac Prezydencki. Było głośno, kolorowo i licznie. Szczudlarze i bębniarze przyciągali uwagę tłumów, tak samo jak wykrzykiwane głośno hasła.
Niestety nie doszło do umówionego dzień wcześniej bezpośredniego spotkania ekipy Warmii i Mazur z Prezydentem Bronisławem Komorowskim przy stoisku „Obywatelskie Warmia i Mazury”. Prezydent oglądał stoiska, ale do warmińsko-mazurskiego nie doszedł. Może było za głośno, może za tłoczno i ochrona BOR zrezygnowała. Ale skoro nie udało się spotkać w Warszawie, Prezydent przyjechał do Iławy już następnego dnia.
Zasłużeni – odznaczeni
Warto również wspomnieć, że dzień przed rozpoczęciem OFIP za wybitne zasługi w działalności na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył 44 działaczy pozarządowych z całego kraju. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Arkadiusz Jachimowicz, Prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych.