Iława. Odbyło się szkolenie dla rodziców i opiekunów podopiecznych Zespołu Rehabilitacyjno-Terapeutycznego
28 sierpnia 2013 (środa) w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Iławie odbyło się szkolenie dla rodziców oraz opiekunów podopiecznych Zespołu Rehabilitacyjno-Terapeutycznego. Tematem spotkania było „Wykorzystywanie elementów terapii w zabawie i pracy z dzieckiem w środowisku domowym”.
Podczas 3-godzinnego szkolenia poruszano zagadnienia wykorzystania sprzętów i artykułów domowych do stymulowania rozwoju dziecka niepełnosprawnego. Trenerka prowadząca – Pani Marta Moszczyńska (socjoterapeutka, psychoterapeutka pracująca w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Olsztynie) oprócz praktycznych porad dotyczących ciekawego wykorzystania elementów codziennego użytku, starała się również odpowiadać i wyjaśniać na bieżąco wątpliwości związane z problemami wychowawczymi, a między innymi:
W jaki sposób zachęcać rodzeństwo do zabawy z niepełnosprawnym bratem lub siostrą?
Jak pomóc w nawiązywaniu pozytywnych relacji pomiędzy rodzeństwem?
Jak pomagać dziecku w radzeniu sobie z niepowodzeniami?
W jaki sposób współpracować z terapeutami i nauczycielami dziecka, aby współpraca była satysfakcjonująca?
Te i wiele innych nurtujących pytań dało okazję do wymiany doświadczeń, wypełniając czas uczestnikom szkolenia. Z wsparcia skorzystali także współpracujący ze Stowarzyszeniem wolontariusze oraz personel Zespołu Rehabilitacyjno – Terapeutycznego. Warsztaty były ciekawą i do tej pory jedyną propozycją szkoleniową dla rodziców i opiekunów naszych podopiecznych.
Realizacja działania możliwa była dzięki współpracy Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Iławie oraz Federacji Organizacji Socjalnych Województwa warmińsko – mazurskiego w ramach Szkoły Animatorów Społecznych środowiska Osób Niepełnosprawnych.
Środki finansowe przeznaczone na realizację działania pochodziły z Fundacji Akcja Człowiek - Federacji Województwa warmińsko – mazurskiego oraz Towarzystwa Parytetowej Pracy Socjalnej GPS z Wilhelmshaven.