Iława. Odbyło się spotkanie Grupy Wsparcia dla rodziców i opiekunów podopiecznych ZRT
24 października 2013 r. w ZRT odbyła się kolejna Grupa Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych. Spotkanie dotyczyło tematu: „Wychowanie czy tresura, swoboda czy kontrola - co sprawdza się najlepiej w życiu rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem?”.
„Wychowanie czy tresura, swoboda czy kontrola - co sprawdza się najlepiej w życiu rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem?”. Temat jak najbardziej na czasie, gdyż w mediach pojawia się coraz więcej informacji o stosowaniu niedozwolonych praktyk wychowawczych wobec dzieci.
Na początku rodzice odpowiedzieli sobie na pytanie, czy każde trudne dla opiekunów zachowanie dziecka jest złym zachowaniem. Wśród trudnych zachowań zdarzają się takie, które są normalne z rozwojowego punktu widzenia, część niepożądanych zachowań to symptomy chorób somatycznych, alergii, uszkodzeń centralnego układu nerwowego, nieprawidłowej wrażliwości sensorycznej, a są też takie, które wynikają z niedostosowania naszych oddziaływań do rozwoju zmiennych potrzeb dziecka.
Nasze postępowanie powinno być ukierunkowane na rozwiązywanie wszystkich problemów dziecka (mogą mieć one związek z jego lękami, nadwrażliwością itp.). Konieczne jest też jednoczesne oddziaływanie na budowanie u dziecka fundamentów zdrowego rozwoju emocjonalnego, a więc okazywanie dziecku szacunku, wdzięczności, uczenie samodzielności). Jeśli chcemy wychować szczęśliwe i niekłopotliwe wychowawczo dziecko, to możemy polec zaraz na starcie swych oddziaływań. Nie tresura - ale wyważony system kar i nagród, jeżeli swoboda - to w ograniczonym zakresie, kontrola - w zależności od wieku dziecka bardziej nasilona lub bardzo dyskretna. Najbardziej odpowiednim wyrażeniem w postępowaniu z dzieckiem powinno zatem być: rozumne wychowanie.
Źródło: PSOUU KOŁO W IŁAWIE