Iława. Odbyło się spotkanie Grupy Wsparcia dla rodziców i opiekunów podopiecznych ZRT
19 września 2013 r. w ZRT odbyła się kolejna Grupa Wsparcia dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych. Spotkanie dotyczyło tematu: "Depresja jako choroba cywilizacyjna dotycząca dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Objawy i system pomocy".
Temat okazał się bardzo na czasie, gdyż nadeszła jesień, a wraz z nią mniejsze lub większe zmiany nastroju odczuwalne przez większość z nas. Na spotkaniu można było się dowiedzieć, czym różni się depresja od apatii i zwykłego spadku nastroju, jakie są osiowe objawy depresji i dlaczego depresję można nazwać chorobą cywilizacyjną. Psycholodzy wskazują na trzy podstawowe czynniki mogące świadczyć o depresji: ciągły smutek, utrata zainteresowań, obniżona energia lub wytrzymałość na zmęczenie. Osoby cierpiące na depresje gwałtownie zmieniają wagę ciała (chudną lub tyją), mają trudności w skupieniu uwagi, doświadczają problemów ze snem, mają pesymistyczne myśli.
Można podejrzewać depresję wówczas, gdy stan taki utrzymuje się nieprzerwanie przez co najmniej dwa tygodnie. Spadki nastroju, małe smutki z byle powodu doświadczane są cyklicznie przez większość z nas, szczególnie wówczas, gdy zdarzają się nam różne problemy w domu i w pracy. Wówczas dobry sen, spacer na świeżym powietrzu, rozmowa z przyjaciółmi, wyjście na jakąś zorganizowaną uroczystość, a przede wszystkim podjęcie próby rozwiązania problemu - pomogą.
W przypadku depresji - należy zwrócić się o pomoc do lekarza psychiatry (pomoc farmakologiczna i rozmowa terapeutyczna) i podjąć terapię psychologiczną mającą na celu poprawę jakości życia. Osoba cierpiąca na depresje nie powinna pozostawać w samotności. Jeżeli dziecko cierpi na depresję, nie jest w stanie pełnić żadnych ważnych dla niego ról społecznych, powinno więc być czasowo wsparte farmakologicznie, otrzymać pomoc w nauce, wskazana jest też czuła opieka rodziny. Trzeba być czujnym, wspierać dziecko w trudnym dla niego czasie i dyskretnie kontrolować jego zachowanie.
Spotkanie zorganizowane zostało w ramach realizacji zadania „Specjalistyczne wsparcie dla rodzin dotkniętych niepełnosprawnością dziecka” dofinansowanego ze środków Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.