23 maja 2012 r. odbyło się kolejne spotkanie Grupy Wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością z Zespołu Rehabilitacyjno – Terapeutycznego przy PSOUU Koło w Iławie. Tematem spotkania były rozważania na temat „Czy kłótnia może być konstruktywna?”.
Na spotkaniu przybliżono definicję konstruktywnej kłótni: „według psychologów to szczera, otwarta dyskusja osób posiadających odmienne zdanie na dany temat, wykluczająca krzyk i przemoc”.
Rodzice wspólnie z psychologiem Małgorzatą Nierzwicką zastanawiali się, jakie potrzeby są zaspokajane podczas takiej wymiany zdań?
Razem doszli do wniosku, że złość ma wartość informacyjną. Jest dla naszych bliskich sygnałem, że coś jest nie tak.
W naszym codziennym życiu jest mnóstwo zdarzeń, które wywołują złe emocje. Tłumiona złość może wybuchnąć ze zdwojoną siłą w najbardziej nieoczekiwanym momencie – zwykle nieadekwatnie do sytuacji. Nieopanowana w porę stanowi wielką, niszczycielską siłę. Natomiast odpowiednio ukierunkowana i o umiarkowanej sile może przynieść wiele korzyści.
Zdrowiej jest wyrażać negatywne emocje w sposób kontrolowany, niż tłumić je w sobie, zwiększając ryzyko chorób somatycznych. Wszystkim rodzicom życzymy tylko konstruktywnych kłótni!
Spotkanie oferowane w ramach projektu pn.:
„Kompleksowa rehabilitacja dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych w Zespole Rehabilitacyjno – Terapeutycznym” dofinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
„Wsparcie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w dążeniu do samodzielnego funkcjonowania” dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
Źródło: PSOUU Koło w Iławie