III sektor on-line: Panel administratora na Facebooku
Panel administratora to podstawowe narzędzie pracy osoby zarządzającej stroną na Facebooku. Tutaj znajdzie ona wiele danych na temat fanów swojej strony, które pozwolą na bieżąco obserwować wszelkie zmiany.
Zalogowani, wchodzimy na swoją stronę na Facebooku. Ponad zdjęciem profilowym i zdjęciem w tle pojawia nam się pięć pól: "Powiadomienia", "Wiadomości", "Nowe znaczniki Lubię to!”, "Statystki" i "Zaproś znajomych". Te pola zawierają skróty najważniejszych lub ostatnich aktywności, które wydarzyły się na stronie.
Facebook przedstawiając statystyki posługuje się kilkoma pojęciami, które na początku mogą być niezrozumiałe, dlatego pokrótce je wyjaśnię:
Wyświetlona zostaje większa, bardziej czytelna wersja wykresu ze statystykami dotyczącymi widoczności. Ponad nią jest krótka informacja na temat liczby fanów i dołączona do niej mała grafika w postaci strzałki – zielona oznacza, że liczba ta się zwiększyła (procentowo mamy podane, o ile), czerwona – że spadła. Obok jest informacja na temat liczby znajomych naszych fanów. To ważna informacja, która daje nam wyobrażenie, do ilu osób potencjalnie jesteśmy w stanie dotrzeć. Kolejne dane to "Osoby, które o tym mówią" oraz "Całkowity zasięg". Informacja o zasięgu dotyczy danych z poprzedniego tygodnia, informacje o Osobach, które o tym mówią – ostatnich siedmiu dni. Szczegółowe wyjaśnienia dla tych wskaźników znajdziemy najeżdżając kursorem na małe znaki zapytania znajdujące się z prawej strony nad kategoriami.
Dalej z prawej strony znajdujemy przycisk "Eksportuj dane" – ta opcja pozwala na ściągnięcie szczegółowych danych dotyczących naszych fanów i fanek z wybranego czasu. Facebook dane na temat każdego ze wskaźników, który jest dostępny w ogólnym panelu przedstawia z podziałem na dzień, tydzień, 28 dni i miesiąc. Plik możemy ściągnąć w formacie .xls (jako skoroszyt Excel) lub .csv (format otwierany przez Notatnik z wartościami oddzielonymi przecinkami).
Obok przycisku "Eksportuj dane" znajduje się ikona koła zębatego – pod nią znajdziemy opcje "Rozpocznij zwiedzanie" oraz "Przewodnik po statystykach strony". Polecam zapoznanie się z opcją "Rozpocznij zwiedzanie" – przedstawia ona najważniejsze kategorie dla statystyk, a przede wszystkim jest dostępna po polsku. Zapoznanie się z tymi wiadomościami na pewno pomoże przy pierwszych krokach. Niestety, Przewodnik po statystykach strony jest już tylko po angielsku.
Pod wykresem znajduje się część przedstawiająca analizę zasięgu poszczególnych postów. Możemy wybrać, czy interesują nas dane dotyczące wszystkich postów, zdjęć, wideo, pytań, itp. Obok podanej skrótowej treści posta znajduje się informacja o jego zasięgu. Klikając w tę liczbę poznamy specyfikę zasięgu – ile osób zobaczyło post w sposób naturalny, ile dzięki opłaconej promocji, ile w sposób wirusowy. W kolejnej kolumnie możemy sprawdzić interakcje, jakie zaszły z postem. Znowu, klikając w liczbę, dowiemy się, ile osób kliknęło w link (zamieszczony w poście), ile osób wygenerowało wydarzenie przedstawiające swoją interakcję, ile osób po zapoznaniu się z postem kliknęło w inne miejsca (sprawdziło, ile osób lubi post, datę jego pojawienia się, nazwę użytkownika). W kolejnej kolumnie dowiemy się, na podstawie czego zostało utworzone wydarzenie (czy dzięki polubieniu strony, posta lub jego skomentowaniu) i ile osób utworzyło każde z nich. W ostatniej otrzymamy procentową informację na temat odsetka osób (liczonego ze wszystkich, które zapoznały się z postem), które utworzyły wydarzenie związane z danym postem.
Ostatnia część, czyli "Liczba osób, które o tym mówią" jest dostępna tylko w sytuacji, jeśli więcej niż 30 osób mówiło o naszej stronie przez ostatnie 7 dni (od ustawionej w specyfikacji daty). Zamieszczone wykresy pozwalają nam zapoznać się z informacją o ilości osób, które utworzyły jakieś wydarzenie dotyczące strony oraz o wpływie tych wydarzeń – ile osób dzięki nim zapoznało się z informacją o naszej stronie. Każdy z punktów na tych wykresach przedstawia informacje za określony tydzień – po najechaniu kursorem na punkt, uzyskamy szczegółowe informacje.
Mimo wielu technicznych określeń i żargonu panel jest stosunkowo przyjazny w obsłudze narzędziem. Warto się do niego przekonać. Warto korzystać z opcji najeżdżania na ikony znaków zapytania, punkty – dzięki temu wiemy więcej o wykresie lub danej funkcji. Powoli ćwicząc się w tym systemie będziemy w stanie sprawnie analizować dane i wyciągać z nich przydatne w naszej pracy wnioski.
Źródło: Technologie.org.pl