III sektor dla Polski – I posiedzenie Krajowego Panelu Ekspertów [RELACJA]
Krajowy Panel Ekspertów to przedstawiciele szesnastu Regionalnych Paneli Ekspertów oraz specjaliści rekrutowani z sektora społecznego. Razem około trzydziestu osób; około – bo formuła jest otwarta i liczba członków i członkiń może się zwiększyć. Krajowy Panel odpowiada za ostateczne opracowanie Strategii Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Pierwsze spotkanie Panelu odbyło się w siedzibie Stoczni w Warszawie w środę, 21 maja 2014 r.
Spotkanie otworzyła prezentacja na temat projektu. Jak stwierdził Arkadiusz Jachimowicz (SPLOT), pomysł na opracowanie Strategii Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego pojawił się w lipcu zeszłego roku w środowisku Sieci SPLOT, OFOP-u i Fundacji Stocznia. Obecnie ruszyły prace we wszystkich województwach, z których każde opracowuje określony zakres merytoryczny podczas spotkań Regionalnych Paneli Ekspertów i Forów Inicjatyw Pozarządowych. Wypracowane materiały trafią do konsultacji na warszawskie Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych (OFIP) w połowie września, a potem z powrotem do Krajowego Panelu Ekspertów, który opracuje projekt Strategii. Dokument po skonsultowaniu w regionach zostanie przyjęty na konferencji „Rok po OFIP”. Następnie nastąpi jej wdrażanie – co wyraźnie podkreślił Jachimowicz i z czym zgodzili się zebrani uczestnicy. – Teraz jest czas regionów – podsumował Piotr Frączak. – Tam opracowywane są tematy horyzontalne, dotyczące wszystkich organizacji, nasza rola zaczyna się po OFIP, kiedy spłyną do nas opracowania.
Na spotkaniu Krajowego Panelu Ekspertów nie zabrakło jednak również okazji do burzliwych dyskusji. Po części techniczno-logistycznej, którą sprawnie przeprowadziła koordynatorka projektu, Marzena Krajewska, Piotr Frączak postawił tezę, która wzbudziła żywe emocje – że proces tworzenia Strategii Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego będzie testem na istnienie sektora pozarządowego w Polsce. Nie zabrakło starć na argumenty również przy określaniu horyzontu czasowego Strategii; dla jednych 25 lat to zdecydowanie za długo, dla innych – w sam raz, by snuć wizję, którą będzie się wdrażać planując krótsze odcinki czasu.
W toku dyskusji wyłoniło się jeszcze jedno zagadnienie, które postawił Tomasz Schimanek (Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce): kto jest właścicielem strategii? W drodze konsensusu ustalono, że właścicielem jest sektor pozarządowy, strażnikiem – Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, a realizatorem – również OFOP, a wraz z nim Sieć SPLOT w regionach i inne organizacje branżowe.
Podczas obrad padły też pytania, które nie doczekały się jednoznacznej odpowiedzi. Paweł Jordan (BORIS) zapytał, czy strategia dotyczy wnętrza sektora, czy wychodzi poza sektor? Czy istota „III sektora dla Polski” dotyczy problemów Polaków i tego, jak sektor pozarządowy chce i może na nie chce odpowiadać? Jak przebić się „z sektorem” do powszechnej świadomości? Czy czeka nas krach po ustaniu unijnego dofinansowania? Jak oddać różnorodność sektora w jednym dokumencie?
– Wiele rzeczy zależy od nas, od tego, jak ustawimy pracę – tłumaczył Zbigniew Wejcman, sekretarz Panelu. – To jest strategia tworzona przez nas i dla nas. Po raz pierwszy tworzymy ogólnopolsko taki dokument, to trudne, ale bardzo potrzebne.
– Strategia będzie oddolna, lekka, konkretna, zdroworozsądkowa i… wdrażana – dodał Arkadiusz Jakimowicz. – Chciałbym, aby każda konferencja rok przed i rok po OFIP-ie, a także sam OFIP zajmowały się monitoringiem, ewaluacją i kwestią wdrażania strategii, żeby to nie był martwy dokument.
W puli tematów poruszanych w Strategii została pewna ich ilość nieprzypisanych do żadnego regionu i organizacji. Dlatego ważnym elementem spotkania było szukanie „operatorów” niezagospodarowanych kwestii. W efekcie kolejnymi pięcioma tematami zajęły się ogólnopolskie federacje i organizacje (m.in. WRZOS). Obecny na spotkaniu Dariusz Pietrowski z Centrum Wolontariatu zadeklarował, że sieć Centrów opracuje do Strategii temat wolontariatu. SPLOT przygotowuje ponadto pisma do ponad 50 organizacji ogólnopolskich z zaproszeniem do podobnego współtworzenia strategii.
Spotkanie zakończyła część poświęcona aktualnym regionalnym działaniom, obliczonym na wypracowywanie cząstek strategii. Ustalono, że kolejne spotkanie odbędzie się 27 sierpnia, również w Warszawie.
Pobierz
-
20140529225725_zestaw_logotypow_RPE.pdf
pdf ・124.87 kB
Źródło: Sieć SPLOT