28 lipca w Krasnobrodzie odbyły się Broadway III Mistrzostwa Polski w piłce błotnej pod patronatem Szkoły Mistrzów Reklamy. Impreza była silnie obsadzona, wzięły w niej drużyny z całej Polski. Najliczniej reprezentowana była kategoria męska, w której rywalizowało 10 drużyn. Zespoły zostały podzielone na trzy grupy: dwie po trzy drużyny oraz trzecia, która liczyła cztery drużyny.
Z grup liczących po trzy zespoły do fazy finałowej wychodzili zwycięzcy, natomiast z grupy czterozespołowej awansowało dwie drużyny, ale każdy zespół w tej grupie miał do rozegrania jeden mecz więcej od uczestników pozostałych grup. Najpierw zostały rozegrane mecze w grupach trzyzespołowych, w których zwyciężyli Torfowy Rycerz Aptel Białystok (III miejsce w ubiegłym roku) oraz LC Chełm (IV miejsce w zeszłorocznych rozgrywkach). Niespodziankę sprawił zespół Rakovii Rakówka, ubiegłoroczny Mistrz Polski, który wystawił aż dwie drużyny w rozgrywkach, ale żadna nie wyszła z grupy.
Potem do rywalizacji przystąpiła grupa C. Tutaj awansowały zespoły Żirądin Błoteux Częstochowa (w zeszłym roku nie wyszli z grupy, ale w tym roku zajęli 3 miejsce w Pucharze Polski w Błotnowoli) oraz BKS Roztocze Krasnobród (pierwszy oficjalny Mistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski z zeszłego roku). Na uwagę zasługuje wysoka wygrana Krasnobrodu z Da Grasso Chełm/Zamość – 9:0. To najwyższa wygrana w historii Mistrzostw Polski w piłce błotnej.
Następnie rozegrano kategorię mieszaną, w której wystąpiły trzy zespoły. Doszło do niespodzianki, bo aktualny Mistrz Polski w kategorii mieszanej – BKS Roztocze Krasnobród, nie obronił tytułu przegrywając mecz z Krzym Team Podlasie Wasilków 3:2 (prowadząc już 2:0) oraz remisując z Ramis Białystok 2:2 (prowadząc także 2:0). Ostatecznie kategorię mieszaną wygrał Krzym Team Podlasie Wasilków, drugi był BKS Roztocze Krasnobród, trzeci Ramis Białystok (debiutanci).
W półfinałach zmierzyły się drużyny LC Chełm i BKS Roztocze Krasnobród oraz Torfowy Rycerz Aptel Białystok z Żirądin Błoteux Częstochowa.
Mecz pomiędzy LC Chełm i BKS Roztocze Krasnobród był bardzo zacięty. Mimo przewagi zespołu z Roztocza, który miał więcej okazji do zdobycia goli, mecz w regulaminowym czasie zakończył się remisem. Doszło do rzutów karnych, w których o jedną bramkę lepsi okazali się zawodnicy z Chełma. Trzeba mieć na uwadze, że dla BKS-u był to już szósty mecz tego upalnego, wyczerpującego dnia.
W drugim finale zmierzyły się zespoły z Częstochowy i Białegostoku, gdzie o jedną bramkę lepsi byli białostocczanie.
W meczu o 3. miejsce drużyna BKS-u kompletnie opadła z sił i przegrała 2:1 z drużyną z Częstochowy – mimo, że prowadziła już 1:0. To była trzecia porażka BKS Roztocze w historii błotnych rozgrywek (w regulaminowym czasie gry) i trzecia z drużyną z Częstochowy…
W finale Chełm walczył z Aptelem i w regulaminowym czasie padł remis 1:1, ale w karnych wygrali białostocczanie.
Nie odbyły się rozgrywki w kategorii żeńskiej, rozegrano jedynie mecz pokazowy, w którym wystąpiły dziewczyny z trzech drużyn. Przez ostatnie trzy lata najliczniejszą sekcję kobiecą posiadał BKS – w tym klubie grało ponad 20 dziewczyn. Teraz jednak BKS ma braki kadrowe i nie był w stanie wystawić pełnej ekipy. Najwięcej dziewczyn grających w piłkę błotną ma Ramis Women Białystok, który został uznany Mistrzem Polski w kat. żeńskiej. Dziewczyny z tej drużyny rozgrywały widowiskowe akcje.
Miss Polskiej Piłki Błotnej 2013 została wybrana Kamila Wyszyńska – BKS Roztocze Krasnobród. Została udekorowana koroną i szarfą. Wyboru dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Krasnobród – Wiesław Chmielowiec. Wicemiss Polskiej Piłki Błotnej 2013 burmistrz wybrał Angelikę Słomczyńską z Ramis Women Białystok.
Najlepszy bramkarzem wybrano Macieja Ranta z Torfowowego Rycerza Aptel Białystok.
Królem strzelców został Zbigniew Masternak z BKS Roztocze Krasnobród, który zdobył 8 goli. Warto wiedzieć, że ta sztuka udała mu się trzeci raz z rzędu, ponadto był także królem strzelców niedawnych rozgrywek o Puchar Polski.
Przez cały dzień zawodów przewinęło się ok. 1000 kibiców, którzy rekrutowali się spośród turystów odwiedzających uzdrowisko i spacerujących wokół zmodernizowanego zalewu, a mecze odbywały się na dwóch boiskach w jego sąsiedztwie.
Imprezie towarzyszyły warsztaty fotograficzne znanej marki, dzięki czemu błotne rozgrywki odbywały się w blasku fleszów i zostały znakomicie udokumentowane.
Mistrzostwa udowodniły, że z roku na rok rośnie poziom sportowy drużyn grających w piłkę błotną w Polsce, a często grają w nich piłkarze z dużym doświadczeniem z boisk o normalnej nawierzchni. W 2011 roku, w pierwszych mistrzostwach, udział wzięło tylko trzy drużyny. Cieszy fakt, że piłka błotna rozszerza swoją popularność na coraz to nowe obszary w Polsce – w tej chwili w Swamp Soccera w Polsce oprócz Lubelszczyzny grają na Podlasiu, w Częstochowie, w Świętokrzyskim oraz w Szczecinie i Opolu. Oby z roku na rok przybywało błotnych drużyn i powstało coś w rodzaju Polskiej Błotnej Ekstraklasy, dla której wzorem mogą stać się rozgrywki piłki plażowej w Polsce.
Nadesłał: Tomasz Pakuła