Zakończyło się III Forum Bezpiecznej Żywności, które odbyło się listopada w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy. Wydarzenie zgromadziło ekspertów i ekspertki, przedstawicieli i przedstawicielki samorządów oraz uczestników i uczestniczki zainteresowanych przyszłością polityki żywnościowej oraz klimatycznej w Polsce.
III Forum Bezpiecznej Żywności
Podczas forum mieliśmy okazję wysłuchać inspirujących prelekcji. Dr. Marta Czapnik-Jurak zaprezentowała stan ubóstwa żywnościowego w Polsce w 2024 roku, a Pani Agnieszka Pijanowska, w imieniu Posłanki Alicji Łepkowskiej-Gołaś, przedstawiła znaczenie prawa do bezpiecznej żywności jako kluczowego elementu prawa do zdrowia. Dr. Miłka Stępień z CEE Bankwatch Network podzieliła się cennymi informacjami o sprawiedliwej transformacji klimatycznej, dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na Rzecz Ekorozwoju omówił przyszłość systemu żywnościowego w kontekście trwających zmian, dr Ryszard Kulik z Klubu Myśli Ekologicznej wskazał na wyzwania związane z realizacją Zielonego Ładu, podkreślając konieczność urealnienia kosztów środowiskowych, a Profesor Tadeusz Pomianek, zdalnie przekazał nam, że kolejne raporty międzynarodowych instytucji naukowców podkreślają, że niebezpieczne dla naszej cywilizacji procesy przyspieszają i nawzajem się wzmacniają.
Po przerwie kawowej, zapewnionej przez wegański catering SAM, kontynuowaliśmy Forum, biorąc udział w panelu dyskusyjnym „Miasta Przyszłości: dobra polityka żywnościowa, odpowiedzialna polityka klimatyczna i zrównoważony rozwój”. Dyskusję poprowadziła dr. Marzena Cypryańska-Nezlek, a w panelu udział wzięli radni i radne z różnych miast Polski: Filip Pelc (Radny Dzielnicy Białołęka), Aleksandra Owca (Radna Miasta Kraków), Monika Kwiatkowska (Radna Miasta Lublina), Agnieszka Krzyżak-Pitura (Radna Dzielnicy Mokotów) oraz Anna Maria Krasnodębska (Radna Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawa). Uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami oraz perspektywami na temat roli samorządów w kształtowaniu polityki żywnościowej i klimatycznej w Polsce.
W 2025 roku Green REV Institute buduje Federację Bezpieczna Żywność, w ramach zadania rozwój instytucjonalny koalicji Future Food 4 Climate finansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
Dziękujemy wszystkim osobom uczestniczącym za aktywność i wartościowe pytania, które wzbogaciły Forum. Liczymy na kontynuację rozmowy o przyszłości bezpiecznej żywności w Polsce. Do zobaczenia w przyszłym roku!
Media kit: zdjęcia Jakuba Wosika
Źródło: Green REV Institute