III Dolnośląskie Forum Pełnomocników ds. NGO za nami
Pod koniec ubiegłego miesiąca, 28 stycznia we Wrocławiu odbyło się kolejne już, III Forum Dolnośląskich Pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Była to kontynuacja działań, których głównym celem jest wypracowanie modelu współpracy dla samorządowców. W ostatnim Forum wzięło udział 35 przedstawicieli samorządów dolnośląskich .
Na spotkaniu przedstawicielka Rady Programowej, w której skład wchodzą Pełnomocniczki NGO z Urzędu Miasta i Gminy Niemcza, Starostwa Powiatowego w Oławie, Starostwa Powiatowego w Kamiennej Górze oraz z Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, przedstawiła propozycję celów i form funkcjonowania dolnośląskiego Forum. Propozycje te zostały poddane dyskusji przez obecnych pełnomocników. Dotyczyły one m.in.:
- eksponowania efektów i korzyści dla administracji publicznej wynikających ze współpracy z organizacjami pozarządowymi,
- wspierania Pełnomocników ds. NGO w ich aktywności na poziomie lokalnym,
- podnoszenia świadomości ustawowej konieczności współpracy organów administracji publicznej z NGO,
- budowania kompetencji Pełnomocników ds. NGO,
- promowania roli Pełnomocnika ds. NGO w urzędzie i w środowisku,
- wsparcia Pełnomocników w budowaniu kompetencji organizacji działających na ich terenie,
- wymiany informacji,
- współpracy z podmiotami wspierającymi NGO w identyfikacji potrzeb organizacji pozarządowych,
- kreowania standardów usług realizowanych przez organizacje pozarządowe,
- promowanie i wspieranie dialogu obywatelskiego oraz popularyzacji dobrych praktyk NGO.
Rozważano również propozycję stworzenia mapy aktywności organizacji pozarządowych. Oprócz danych teleadresowych oraz zakresu działalności wszystkich działających na danym terenie NGO-sów, miałoby się w niej znaleźć miejsce, gdzie organizacje mogłyby prezentować swoje doświadczenie oraz promować własną działalność. Wśród propozycji znalazło się też zorganizowanie seminarium skierowanego do samorządowych władz. Celem takiego seminarium byłoby m.in. inicjowanie spotkań władz z organizacjami pozarządowymi, wskazywanie korzyści płynących ze współpracy przedstawicieli obu sektorów oraz uświadamianie roli, jaką w tym procesie odgrywają pełnomocnicy ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. Ważnym punktem Forum była zaakceptowana propozycja, by pełnomocnicy aktywnie włączyli się w organizację kolejnego spotkania. Zatem ustalono wspólnie, że Rada Programowa razem z pozostałymi uczestnikami wypracuje propozycję tematyki kolejnego spotkania.
Ponadto wspólnie zaproponowano, że Forum ma przyjąć formę cyklicznych spotkań oraz spotkania dwudniowego, podczas których część warsztatowa miałaby być organizowana oddzielnie dla pełnomocników ds. NGO: gminnych, powiatowych i miejskich - ze względu na charakter pracy.
Niezwykle ważna okazała się również wymiana kontaktów pomiędzy pełnomocnikami.
Tematem przewodnim styczniowego Forum były praktyczne aspekty inicjatywy lokalnej. Pełnomocny mieli okazje spotkać się z Łukaszem Waszakiem z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS z Łodzi, ekspertem z zakresu zagadnień związanych z inicjatywą lokalną. Rozmawiał z pełnomocnikami o tym, jakie są najważniejsze cechy inicjatywy lokalnej oraz jak istotne jest faktyczne zaangażowanie społeczności w jej przeprowadzenie.
- Narzędzie, jakim jest inicjatywa lokalna nie powinno być używane z automatu. Inicjatywa może być podjęta na wniosek mieszkańców, czyli wystarczy, by dwie osoby zgłosiły taki wniosek. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkańcy też muszą coś wnieść do zgłaszanej inicjatywy. Dlatego jest ona ważna i warta podjęcia w takim przypadku, jeśli jest popierana przez większość mieszkańców. Przykładowo, może się zdarzyć, że my popieramy utworzenie świetlicy, a w praktyce okazuje się, że połowa mieszkańców uważa, że jest to niepotrzebne- mówił Łukasz Waszak.
Kolejne Dolnośląskie Forum planowane jest w kwietniu 2011. Zapraszamy serdecznie!
Źródło: informacja własna wroclaw.ngo.pl