II Święto Rad Działalności Pożytku: Powołano Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego
II Ogólnopolskie Święto Rad Działalności Pożytku Publicznego, zorganizowane przez Sieć SPLOT, obchodziliśmy 25 listopada 2016 r. w Warszawie. Dziś przedstawiamy drugą część relacji z obchodów, tym razem w rozmowie ze Zbigniewem Wejcmanem, prowadzącym spotkanie.
Rafał Kowalski, wiadomosci.ngo.pl: – Co było najważniejszym punktem II Ogólnopolskiego Święta Rad Działalności Pożytku Publicznego?
Na spotkaniu pojawili się więc nie tylko przedstawiciele rad wojewódzkich. Z kolei tam, gdzie prezentowano właśnie rady wojewódzkie, mieliśmy do czynienia z różną długością funkcjonowania. Na przykład była prezentacja łódzkiej rady, która działa już trzecią kadencję i była prezentacja rady śląskiej, która powstała na poziomie województwa dopiero w tym roku, a jej poziom planowania działań jest naprawdę bardzo obiecujący i przemyślany.
Jakie znacznie będzie miał Konwent? Czy możesz powiedzieć trochę więcej o samej jego idei?
Seria różnych spotkań, która połączyła osoby z samorządu i z organizacji – właśnie z tych dwunastu województw – spowodowała wyłonienie się pomysłu na kontynuację współpracy. Szczególnie w środowisku rad wojewódzkich. Myślę, że z dwóch powodów. Bo to jest środowisko najmniejsze. Rad wojewódzkich jest szesnaście i w związku z tym najłatwiej to jakoś zoperacjonalizować. Z drugiej strony do tej pory chyba najmniej było pomysłów na współpracę, na kontakty właśnie między radami wojewódzkimi. Rady, czy powiatowe, czy gminne, okazjonalnie, ale jednak częściej się między sobą spotykają.
Czy zaplanowano regularne spotkania konwentu?
Pierwsze Święto Rad Pożytku (w 2015 r.) było na zakończenie projektu SPLOT. Teraz dotarliśmy do drugiego i mamy powołanie Konwentu. Jakie są plany SPLOT na okres do trzeciego Święta czyli na najbliższy rok i na kolejne (trzecie) Święto?
Tak więc kształt programowy kolejnego Święta w dużej mierze opracuje konwent. Myślę, że plan tego trzeciego spotkania w listopadzie 2017 roku będzie trochę podobny. Po pierwsze – będą to rzeczy w ogóle związane z rozwojem rad, z ich funkcjami, zadaniami, szczególnie na szczeblu województwa samorządowego. Po drugie – jakiś rodzaj dyskusji tematycznej, rozwojowej, takiej, która będzie oddziaływać edukacyjnie. No i pewnie będzie odniesienie do spraw bieżących.
W tym roku sprawy bieżące też miały znaczenie?
Zaproszony na obchody Święta, pan dyrektor Wojciech Kaczmarczyk też na to zwracał uwagę. Mówił, że do niego bezpośrednio docierają sygnały, że liderzy organizacji, w sytuacji tej czarnej propagandy uprawianej przez media publiczne czują się nawet w jakimś sensie zagrożeni.
Święto zaczęło się mocno – od przedstawienia przez wiceprezeskę SPLOT Monikę Chrzczonowicz, stanowiska Sieci w sprawie odwołania posiedzenia Rady Działalności Pożytku Publicznego. Mógłbyś to jakoś skomentować?
Przyczyna odwołania posiedzenia RDPP też była bardzo niejasna. Nie zawierała wytłumaczenia. Podano, że to w związku z projektem Narodowego Centrum. Czyli coś, co jeszcze nie jest tak naprawdę w obiegu, w konsultacjach, w procesie legislacyjnym, jest przyczyną tego, że nie dochodzi do zaplanowanego dużo wcześniej spotkania krajowej Rady? RDPP to ciało złożone z kilkudziesięciu osób z całej Polski. Trudno jest tak naprawdę wyznaczyć jej dzień na spotkanie.
Dodałbym też, trochę podsumowując, że groza tej sytuacji wzięła się również z sekwencji wydarzeń. Jest dla nas znamienne, że mamy atak mediów, że mamy jednak milczenie rządu, milczenie pełnomocnika. Czyli jakiś rodzaj bagatelizowania tej sytuacji, albo może nawet i akceptowania tego?
Właśnie dziś milczenie zostało przerwane.
Chociaż ten temat był poruszany podczas spotkania, również przez samych przedstawicieli rad pożytku. Między innymi było odczytane pismo środowiska małopolskiego. Apelowano do innych rad działalności, żeby zareagowały, przedstawiły stanowisko wyrażające niepokój – nie tylko odwołaniem spotkania krajowej Rady, ale tą całą sytuację czarnego PR-u skierowanego przeciwko organizacjom pozarządowym.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)