„Kontrowersje w przekazywaniu zadań organizacjom pozarządowym są niepotrzebne” – przekonywała Marta Makuch, prezeska Centrum Inicjatyw Obywatelskich, podczas II Kongresu Współpracy Lokalnej, który odbył się 12-13 czerwca 2014 w Ustce.
To międzysektorowe spotkanie samorządów i organizacji pozarządowych było doskonałą okazją do dyskusji na temat wzajemnej współpracy. Podczas dwóch dni konferencji i warsztatów uczestnicy poruszali kwestie zlecania zadań publicznych organizacjom pozarządowym w kontekście innowacyjnego Modelu Kontraktowania Usług Społecznych.
Jednym z ważnych tematów, który przewijał się przez wszystkie sesje był problem rozliczania zadań za pomocą rezultatów.
„Obecnie w Polsce brak jest takiego podejścia gdzie nie proces, a efekt byłby kryterium podlegającym ocenie” – komentował podczas jednego z paneli pan Marcin Wojdat sekretarz miasta stołecznego Warszawy.
Osiąganie efektów jest jednym z argumentów pozafinansowych, które mogą skłaniać samorządy do przekazywania zadań organizacjom. Model Kontraktowania Usług Społecznych, który stworzony został przez ekspertów w ramach projektu PI „Od partnerstwa do kooperacji”, proponuje kilka innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie.
Nowe typy zlecania zadań odpowiadają na kluczowe słabości obecnego podejścia. Jedną z najbardziej zaawansowanych propozycji jest kooperacyjne rozwiązywanie problemów, które po raz pierwszy w Polsce testują dwie gminy: Świnoujście i Wałcz. W tym typie samorządy nie zlecają konkretnych zadań, ale kontraktują rozwiązanie dobrze zdefiniowanego problemu. Jak podkreślała pani Anna Gródka z Wałcza, jest to zadanie niezwykle skomplikowane i trudne, ale warte zaangażowania.
„Apeluję, abyśmy razem zrobili w Polsce eksperyment, który zadziała, bo jest realny i możliwy do wprowadzenia” – zachęcał Jan Jakub Wygnański, ekspert współtworzący Model, podczas panelu dotyczącego kooperacyjnego rozwiązywania problemów.
W dwudniowym kongresie brało udział ok. 200 osób, przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych. Poza sesją plenarną pierwszego dnia, która podzielona była na część ustrojową i samorządową, odbyły się panele dyskusyjne dotyczące różnych sposobów zlecania zadań.
„Ciekawe było to, że to paneliści zadawali pytania osobom na sali, a nie odwrotnie. Wpłynęło to mocno na ożywienie dyskusji i pozwoliło nam rozmawiać o rzeczach dla nas najbardziej istotnych, a nie tylko o pomysłach i ideach. Takie spotkania powinny odbywać się zdecydowanie częściej” – podsumowała pani Monika, jedna z uczestniczek kongresu.
II Kongres Współpracy Lokalnej odbył się w ramach projektu innowacyjnego testującego „Od partnerstwa do kooperacji”, realizowanego przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich w partnerstwie z Gminą Miasto Ustka oraz Uniwersytetem Warszawskim.
Źródło: Centrum Inicjatyw Obywatelskich