II edycja Mechanizmów Finansowych oficjalnie ruszyła
Kwota, jaką Polska ma do wykorzystania w ramach II edycji Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) opiewa na 578,1 mln euro. Blisko połowa jest przeznaczona na projekty z zakresu ochrony środowiska, zdrowia oraz dziedzictwa kulturowego. 18 października 2012 r. w Warszawie odbyła się konferencja "Jak sięgnąć po fundusze z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu".
- Nowa edycja funduszy norweskich i EOG rozpoczęła się w momencie prowadzenia prac nad przyszłą perspektywą finansową Unii Europejskiej. Tym bardziej, pomoc oferowaną obecnie przez Norwegię, Liechtenstein i Islandię należy uznać za szczególnie ważne narzędzie, pozwalające sfinansować wiele cennych inwestycji prorozwojowych - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski, otwierając konferencję, podczas której zaprezentowano założenia II edycji funduszy norweskich i EOG w tym w szczególności w obszarach: środowiska, zdrowia oraz kultury. Do wykorzystania na projekty z tego zakresu jest 250 mln euro.
- Pierwsza edycja Funduszy Norweskich okazała się ogromnym sukcesem - podkreślił obecny na spotkaniu Ambasador Norwegii w Polsce Enok Nygaard zaznaczając, że przy realizacji nowych programów i projektów, norwescy oraz polscy eksperci będą współpracować w kluczowych obszarach wspólnego zainteresowania. - Jestem przekonany, że w nadchodzących latach nasze dwustronne stosunki umocnią się jeszcze bardziej - powiedział Ambasador Nygaard.
Ochrona środowiska
Środki przeznaczone będą m.in. na realizację projektów redukujących emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie powietrza oraz zwiększających udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, a także na promowanie postaw proekologicznych. O dofinansowanie można będzie się ubiegać w trzech programach: Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii, Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów, a także Wzmocnienie monitoringu środowiska oraz działań kontrolnych.
Za ich realizację odpowiada Ministerstwo Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Morskiej. Pula wsparcia wyniesie 110 mln euro.
Ochrona zdrowia
Z Mechanizmów Finansowych wspierane będą działania dwóch programów: Ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu oraz Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficznoepidemiologicznych. Ich głównym celem jest polepszenie jakości usług zdrowotnych, zwiększenie do nich dostępu, profilaktyka w zakresie chorób nowotworowych oraz zapobieganie lub zmniejszanie stopnia zachorowalności na choroby związane ze stylem życia.
Za zarządzanie programami, na których łącznie przeznaczono 70 mln euro, odpowiedzialne będzie Ministerstwo Zdrowia.
Dziedzictwa kulturowe
Ochrona, zachowanie i udostępnianie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń to główne obszary, które będą finansowane z dwóch programów realizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego oraz Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego. Łączna wartość wsparcia w tym zakresie to 70 mln euro.
Oprócz wymienionych wyżej programów nowa edycja Mechanizmów Finansowych przewiduje wsparcie dla następujących dziedzin:
- rozwój i stosowanie technologii wychwytywania i składowania CO2 (CCS). Na ten obszar zostanie przeznaczonych 137 mln euro;
- badania naukowe i stypendia – ok. 47 mln euro;
- przeciwdziałanie przemocy w rodzinie – 3 mln euro. Jest to nowość w stosunku do zakresu wsparcia w ramach poprzedniej edycji Mechanizmów Finansowych;
- obszar Schengen – 10 mln euro;
- wymiar sprawiedliwości – 14 mln euro;
- służba więzienna – 13 mln euro. Nowość w odniesieniu do poprzedniej edycji;
- rozwój miast poprzez wzmacnianie kompetencji samorządów – ok. 9.5 mln euro;
- Fundusz dla Organizacji Pozarządowych o wartości 37 mln euro (kontynuacja z I edycji);
- Fundusz na rzecz godnej pracy i dialogu trójstronnego – ponad 3 mln euro.
Dotychczas zawarto cztery umowy na programy realizowane w ramach II edycji Norweskich Mechanizmów Finansowych. Podpisanie pierwszej nastąpiło 17 kwietnia 2012 r. podczas wizyty minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej w Oslo. Dotyczyła ona programu w zakresie lokalnych i regionalnych inicjatyw na rzecz zmniejszenia nierówności i promowania spójności społecznej. Podpisanie kolejnych trzech nastąpiło podczas dwudniowej, oficjalnej wizyty norweskiej pary królewskiej w Polsce na początku maja br. Ich zakres to: różnorodność kulturowa, badania oraz fundusz stypendialny. Wartość programów to blisko 57 mln euro.
Uruchomiono już trzy nabory wniosków. Dwa z nich, tj. konkurs dotyczący Promowania różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego oraz konkurs w ramach Funduszu na rzecz godnej pracy i dialogu trójstronnego zostały zakończone. Trwają jeszcze konkursy na dwustronne projekty badawcze w ramach Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej oraz w ramach Funduszu Małych Grantów na projekty badawcze w naukach technicznych realizowane przez kobiety.
Prezentacje z konferencji:
- Nowa pula środków - informacje ogólne
- Założenia programów z zakresu ochrony środowiska (bioróżnorodność)
- Założenia programów z zakresu ochrony środowiska (monitoring środowiska)
- Założenia programów z zakresu ochrony środowiska (oszczędzanie energii i odnawialne źródła energii)
- Założenie programów z zakresu ochrony zdrowia
- Założenie programów z zakresu kultury
Szczegółowe informacje na temat II edycji Mechanizmów Finansowych można znaleźć na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego: www.eog.gov.pl.