IBS: NGO powinny korzystać z metody noblistów z ekonomii
Projektując program społeczny organizacje pozarządowe często nie mają pewności czy przyniesie on oczekiwany efekt. Dlatego wzorem tegorocznych noblistów z ekonomii, powinny w swojej pracy częściej sięgać do metod eksperymentalnych, aby mieć pewność, że ich wysiłki przyniosą pożądane efekty, uważają badacze z Instytutu Badań Strukturalnych (IBS).
Metoda eksperymentalna w przypadku programów społecznych, polega na losowym podzieleniu potencjalnych beneficjentów programu na dwie grupy, z których tylko jedna otrzyma wsparcie (np. w formie szkolenia, zasiłku itp.). Po zakończeniu projektu, porównując uczestników obu grup, jesteśmy w stanie stwierdzić, czy program przyniósł zakładany efekt. Właśnie w ten sposób postępowali Banerjee, Duflo, Kremer badając wpływ różnych form wsparcia dla szkół w Kenii na wyniki edukacyjne uczniów.
– Zarówno organizacje pozarządowe, jak i administracja publiczna mogą z powodzeniem stosować metody eksperymentalne, bo nie są one trudne, a przy tym dostarczają nam naprawdę dobrych odpowiedzi. Biorąc pod uwagę, że tacy grantodawcy, jak Unia Europejska coraz większą wagę przykładają do ewaluacji, stosowanie metod eksperymentalnych może wkrótce okazać się konieczne – Mateusz Smoter, analityk w IBS.
IBS w ramach projektu „Partnerstwo na rzecz zatrudnienia młodzieży – badania ewaluacyjne w Hiszpanii, Polsce, na Węgrzech i we Włoszech” zorganizował warsztat dla organizacji pozarządowych, aby przybliżyć im metody eksperymentalne. Warsztat prowadził dr Tomasz Gajderowicz, ekonomista na co dzień stosujący te metody w swoich badaniach. Pokazywał w jakich okolicznościach można stosować eksperyment, jak go zaprojektować i jak dokonać oceny efektów.
– Metoda eksperymentu z grupą kontrolną jest uznawana za najbardziej wiarygodną spośród metod oceny skuteczności programów. Jest też niezwykle intuicyjna i prostsza niż wiele zaawansowanych metod ekonometrycznych o niższej wiarygodności. W trakcie trwania warsztatu uczestnicy zidentyfikowali szereg zastosowań eksperymentu w prowadzonej przez nich działalności. Byłoby wspaniale, gdyby kultura eksperymentowania zagościła w Polsce na stałe. Mielibyśmy znacznie bardziej efektywne programy i lepiej wydawane publiczne pieniądze – powiedział Gajderowicz.
Metody eksperymentalne do oceny działań społecznych z powodzeniem wykorzystują Niemcy i Skandynawowie. W Polsce wciąż są rzadkością.
Projekt „Youth Employment PartnerSHIP” ma na celu przeciwdziałanie bezrobociu wśród osób młodych. Bada efektywność instrumentów wsparcia ludzi młodych, którzy nie pracują się i nie uczą w czterech krajach: Polsce, Hiszpanii, we Włoszech i na Węgrzech. Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, w ramach EEA and Norway Grants Fund for Youth Employment (Funduszu na Rzecz Zatrudnienia Młodzieży EEA i Funduszy Norweskich). Więcej informacji o projekcie yepartnership.ibs.org.pl