Projekt IAMEUROPE znalazł się wśród najciekawszych inicjatyw promujących aktywne obywatelstwo w Unii Europejskiej na „YOURopa Conference” w Londynie. Wnioski z debat prowadzonych przez uczestników inicjatywy będą przedstawione wkrótce europarlamentarzystom.
W działaniach w ramach półrocznego projektu I AM EUROPE brali udział aktywiści społeczni i badacze, ponad dwieście osób z ośmiu krajów Unii Europejskiej: Szwecji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Belgii, Bułgarii, Francji i Polski. Debaty i dyskusje początkowo prowadzone były lokalnie, potem toczyły się na szczeblu międzynarodowym. W rozmowach brał udział m.in. dyrektor holenderskiego Network Democracy Mieke Van Heesewijk, Kathleen Van Brempt z Parlamentu Europejskiego, Klaus Bondam dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury w krajach Beneluksu oraz socjolożka i aktywistka miejska z Warszawy Joanna Erbel.
Badacze podczas spotkania w Brukseli zastanawiali się, jakie kroki powinny być podjęte, aby Unia Europejska stała się bardziej przyjazna i ludzka. Poprawy wymaga przede wszystkim komunikacja na linii europarlamentarzyści i obywatele. Na poziomie lokalnym dobrym przykładem współpracy pomiędzy urzędnikami a społeczeństwem są budżety partycypacyjne. Podobne inicjatywy przydałby się na szczeblu europejskim. Zaangażowanie parlamentarzystów w takie działania jest póki co znikome. Bardzo ważnym elementem tej komunikacji jest również edukacja obywateli. Nie wystarczy tylko podstawowa wiedza o UE, którą młodzież zdobywa w szkołach. Potrzebne są akcję w stylu belgijskiego G1000, czyli cykliczne konsultacje na temat słabości wspólnoty, które są dobrą okazją do poprawy jej funkcjonowania.
Podczas konferencji w Brukseli badacze zastanawiali się nad największymi problemami Unii Europejskiej. Jednym z nich jest niewątpliwie bezrobocie wśród 20-latków. Działacze proponowali w jaki sposób relokować części funduszy socjalnych na rzecz młodych, którzy pozostają bez pracy. Poza analizą istniejących problemów na konferencji toczyły się również debaty na temat tego jak je rozwiązać. Według aktywistów pierwszym krokiem w stronę Unii obywatelskiej jest wspólne kreowanie przestrzeni publicznej. Środki wydawane na te cele powinny być poddawane konsultacjom społecznym. Przykładem inicjatywy, która powstawała z funduszy unijnych przy współpracy z obywatelami jest Park Spoor Nord w Antwerpii. Jest to teraz jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc w mieście.
Wszystkie rekomendacje i wnioski z debat prowadzonych przez pół roku w ramach IAMEUROPE zostaną przedstawione europarlamentarzystom po wakacjach. Europejski Rok Obywateli będzie więc dopiero pierwszym krokiem ku głębszym zmianom w funkcjonowaniu i sposobie komunikacji UE.
Więcej o projekcie i konferencji:
Patroni medialni: Newsweek, TOK FM, NaTemat.pl, Res Publica Nowa, Visegrad Insight, DziennikOpinii.pl, NGO.pl Kulturaonline.pl, ceo.org.pl
Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
Źródło: I AM EUROPE