Od stycznia 2010 gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Augustowie realizują projekt „I Ty możesz zostać archeologiem” z programu „Równać Szanse 2009” Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.
Od stycznia 2010r. gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Augustowie realizują projekt „I Ty możesz zostać archeologiem” z programu „Równać Szanse 2009” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.
W projekcie bierze udział 20 uczniów i uczennic, którzy poznają tajemnice archeologiczne Ziemi Bielskiej. Spotkali się już dwukrotnie z archeologiem - Panią Katarzyną Rusin, która na co dzień pracuje w Dziale Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Spotkania były wzbogacone prezentacją multimedialną, a uczestnicy mogli „dotknąć” zabytków archeologicznych - narzędzi krzemiennych, żelaznych grotów…
Pani Kasia pokazała nam sprawozdania z badań archeologicznych i publikacje, których jest współautorką. Opowiadała nam o swojej pracy, często trudnej. Nie wiedzieliśmy, że archeolog może mieć chwile zwątpienia, gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają prowadzić badań, lub bezmyślnie zostanie zniszczone bezcenne stanowisko archeologiczne. Dowiedzieliśmy się, że skarbem dla archeologa nie musi być garnek złotych monet a zbiór ceramiki lub narzędzi krzemiennych.
Poznajemy pracę archeologa od podszewki. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że ten zawód nie tylko wymaga wytrzymałości fizycznej, ale i skupienia, skrupulatności, umiejętności plastycznych, a nawet wiedzy z takich dziedzin jak etnografia, historia czy geologia.
Sami stworzyliśmy mapę gminy i powiatu, na której zostaną zaznaczone poznane na spotkaniach stanowiska archeologiczne - grodziska, cmentarzyska, kurhany czy osady.
Poznaliśmy nowe określenia - zabytek archeologiczny, dziedzictwo archeologiczne, kurhany, popielnica itp…
Rozwijamy zdolności manualne i wyobraźnię sklejając skorupy garnków i tkając krajki na krosnach. Z niecierpliwością czekamy na warsztaty „Sztuka z jaskiń”.
Podczas spotkań rodzą się nowe pytania. Na jednym z nich ktoś zapytał Panią Kasię, dlaczego na polu ornym pojawiają się coraz to nowe kamienie? Okazuje się, że to zasługa ruchów ziemi.
Po tych kilku spotkaniach pomagając w pracach polowych swoim rodzicom, będziemy zwracać uwagę na to co kryje ziemia. Będziemy poznawać wiedzę archeologiczną, by chronić nasze dziedzictwo przed zniszczeniem, ponieważ takie jest motto towarzyszące naszym spotkaniom.