I Dolnośląskie Forum Pożytku Publicznego
Z inicjatywy Dolnośląskiego Związku Organizacji Pozarządowych WROS 5 czerwca 2003 roku odbyło się we Wrocławiu w sali Sesyjnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego I Dolnośląskie Forum Pożytku Publicznego z udziałem Krzysztofa Więckiewicza – dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej.
W Forum uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Wojewody Dolnośląskiego, samorządów gmin oraz liczni przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w województwie dolnośląskim.
Forum rozpoczęło cykl szkoleniowy Dolnośląskiego Związku Organizacji Pozarządowych WROS związanego z wdrażaniem ustawy „O działalności pożytku publicznego i wolontariacie”.
"Na początku mamy już sukces, ale czy ten sukces zostanie skonsumowany, zależy od wielu czynników" – mówili obecni na Forum przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Prace nad założeniami do ustawy zaczęły się w 1996, mogły przebiegać krócej, ale różne przyczyny opóźniały proces legislacyjny. Zakończyły się dopiero 20 maja 2003, kiedy Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę.
Uczestnicy Forum dyskutowali o współpracy organów administracji publicznej i organizacji pozarządowych w świetle nowej ustawy, podkreślając zalety i wady nowych regulacji prawnych. Krzysztof Więckiewicz określił działalność pożytku publicznego jako pewne continuum rozciągające się od działań społecznych państwa do społecznej działalności organizacji pozarządowych. Interpretacja zasad współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi, w każdym przypadku rodzić może problemy. Nie może zostać tylko na papierze i ograniczać się do zlecania organizacjom realizacji zadań publicznych, chodzi tu, bowiem o współprace długofalową.
Ponadto Krzysztof Więckiewicz zwracał uwagę na to, że ustawa przewiduje również powstanie Rady Działalności Pożytku Publicznego – organu opiniodawczo-doradczego i pomocniczego ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Rada będzie mogła wyrażać opinię w sprawach dotyczących ustawy oraz na temat rządowych projektów, aktów prawnych dotyczących działalności pożytku publicznego i wolontariatu.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych wyrazili swoje obawy związane z planem restrukturyzacji finansów publicznych. Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego oświadczył jednak, że rząd nie przewiduje nowelizacji podpisanej przez Prezydenta Ustawy.
W czasie obrad Dolnośląskiego Forum Pożytku Publicznego zastanawiano się nad tym, co wprowadzenie ustawy oznacza dla organizacji pozarządowych. Ewa Gąsowska – członkini Rady Dolnośląskiego Związku Organizacji Pozarządowych WROS powiedziała: "Ta Ustawa nadal wzbudza kontrowersje wśród organizacji pozarządowych. Są głosy mówiące, że przyniesie ona więcej szkody niż pożytku organizacjom, że zagraża ich niezależności".
Krzysztof Więckiewicz ustosunkowując się do tej wypowiedzi, powiedział: "[…] ustawa jest adresowana do tych organizacji, które chcą współpracować z administracją publiczną w wykonywaniu zadań publicznych w zakresie swoich zadań statutowych. Nie każda organizacja musi podjąć takie wyzwanie. W ustawie o pożytku publicznym wprowadza się osobną kategorię pożytku publicznego, ale nikt nikomu nie nakazuje ubiegać się o taki status. Brak tego statusu nie pozbawia organizacji żadnych dotychczasowych uprawnień, samodzielności czy czegokolwiek. Należy jednak pamiętać, że ten szczególny status łączy się ze szczególnymi uprawnieniami i obowiązkami i w tym zakresie jest to ważna dla organizacji oferta. Pamiętać należy o tym, że jesteśmy już prawie ostatnim państwem w tej części Europy, które przyjmuje takie uregulowanie prawne".
Organizacje pozarządowe wyrażały niepokój w związku z zapisami ustawy dotyczącymi odpłatnej działalności statutowej i działalności gospodarczej.
Renata Berent-Mieszczanowicz wskazała na trzy bariery we wdrażaniu ustawy. Jest to bariera świadomości społecznej, barierę związaną z kondycją finansową III sektora oraz barierę wynikającą z braku odpowiedniego przedstawicielstwa sektora na szczeblu krajowym i lokalnym.
Misja trzeciego sektora i zakres zadań zbliża go do sektora publicznego. W związku z tym istnieje pewna sfera, która jest jednocześnie sferą działalności organizacji pozarządowych, przede wszystkim tych, które taki sobie wybrały zakres działalności i sferę zadań publicznych, czyli tego, co zgodnie z zasadą pomocniczości władza publiczna nie tylko chce, ale musi robić w sprawie takich zapisów statutowych.
"Ta ustawa - powiedział Krzysztof Więckiewicz – jest propozycją. Jest pewną ofertą, która jeśli nie zostanie przyjęta przez organizacje, to będzie tak jak teraz".
Uczestnicy Forum przyjęli stanowisko w sprawie współpracy i współdziałaniu w zakresie pożytku publicznego poprzez rozwijanie partnerstwa na szczeblu lokalnym i krajowym.
Zostanie ono przekazane Ministrowi Jerzemu Hausnerowi oraz władzom samorządu województwa i samorządów lokalnych.
Dolnośląski Związek Organizacji Pozarządowych WROS organizując I Dolnośląskie Forum Pożytku Publicznego, rozpoczął kampanię na rzecz wdrażania ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie na terenie województwa dolnośląskiego.
W ramach kampanii w siedzibie Związku we Wrocławiu przy ulicy Rybnickiej 39, tel./fax (71) 343 47 29 od poniedziałku do czwartku w godzinach 15.00-18.00 uruchomiono punkt doradztwa prawno-socjalnego dla organizacji pozarządowych, które będą chciały uzyskać certyfikat do prowadzenia działalności pożytku publicznego. Od września 2003 WROS będzie organizował spotkania organizacji pozarządowych i partnerów publicznych na terenie województwa dolnośląskiego na temat wdrażania ustawy. Patronat medialny nad tym przedsięwzięciem objął tygodnik „Piast”.
W konkluzji – należy stwierdzić, że ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie jest mimo wszystko pozytywnie odbierane przez dolnośląskie środowisko NGO-sów, ponieważ budzi nadzieję na osiągnięcie stabilności tego sektora.
Źródło: WROS