8 października odbyło się I Spotkanie Mazowieckich Projektodawców. Przedstawiciele sektora pozarządowego, biznesu oraz samorządu dyskutowali o problemach we wdrażaniu funduszy unijnych na Mazowszu. Wypracowane rekomendacje trafiły do przedstawicieli m.in. Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i mazowieckiego urzędu, odpowiedzialnego za wdrażanie unijnych programów.
To pierwsze tego typu spotkanie ma być początkiem dyskusji o tym, w jaki sposób odpowiednio wydawać środki europejskie na Mazowszu. Pomysł jego zorganizowania był odpowiedzią zarówno na niepokojące wnioski płynące z analizy danych przedstawianych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, jak i powtarzane w różnych środowiskach opinie dotyczące licznych problemów, jakie można napotkać we współpracy z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU).
Na spotkaniu, które zgromadziło ok. 50 projektodawców z obszaru Mazowsza, członków komitetu monitorującego RPO WM i podkomitetu monitorującego PO KL zaprezentowano wyniki raportu z badania ankietowego dotyczącego współpracy projektodawców z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU), omówione zostały najczęściej wskazywane w badaniu problemy i bariery napotykane przez projektodawców w realizacji ich projektów i gospodarowaniu pieniędzmi z UE. Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, jako Instytucja Pośrednicząca II stopnia, odpowiedzialna jest za techniczną stronę gospodarowania środkami europejskimi - od ogłaszania konkursów w ramach poszczególnych komponentów regionalnych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (PRO WM), poprzez ocenę złożonych wniosków, aż do wypłaty transz i rozliczanie projektów. Zadań tych jest wiele, wymagają one od instytucji sprawnego działania (w tym komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej), odpowiednich zasobów kadrowych oraz szeregu innych elementów składających się na prawidłowe jej działanie. Przed zaplanowanym na październik spotkaniem projektodawców OFOP i Federacja MAZOWIA postanowiły przeprowadzić badanie ankietowe, które pozwoliłoby odpowiedzieć na pytanie: jak współpracę z MJWPU oceniają mazowieccy projektodawcy?
Raport z wynikami badania wraz z rekomendacjami opracowanymi w trakcie spotkania zostanie opublikowany i rozesłany do mazowieckich projektodawców w pierwszych dniach listopada.
W drugiej części spotkania wypracowano rekomendacje, które następnie zaprezentowane zostały przedstawicielom Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) i MJWPU. Wstępna dyskusja poświęcona tematom z wielu obszarów była dość ogólna, kolejne spotkania poświęcone będą kwestiom bardziej szczegółowym, najbliższe zaplanowane jest na wspominany już dzień 1 grudnia.
Już dziś zapraszamy do udziału wszystkich projektodawców, którzy chcą lepiej i łatwiej realizować swoje działania. Udało się stworzyć platformę do współdziałania i dyskusji, wykorzystajmy tę szansę!
Szczegóły odnośnie kolejnego spotkania, także raport z badania na stronach internetowych Federacji MAZOWIA i Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
Źródło: www.mazowia.ngo.org.pl