Warszawa w połowie grudnia stanie się centrum refleksji nad współczesnym światem. Festiwal HumanDOC po raz 13. zgromadzi twórców, widzów i ekspertów, którzy razem poszukują odpowiedzi na najtrudniejsze pytania współczesności.
Historie, które otwierają oczy
– W czasach, gdy świat zmienia się szybciej niż kiedykolwiek, dokument jest jak soczewka – pomaga dostrzec to, co ważne, ale ukryte, a Festiwal HumanDOC od 13 lat udowadnia, że dobry dokument to coś więcej niż opowieść – to narzędzie do zrozumienia współczesnego świata — wyjaśnia Iza Żbikowska, manager festiwalu dodając, że osoby ciekawe świata powinny zanotować daty 13-15 grudnia. – Wówczas pokażemy w Kinotece kilkanaście tytułów z całego świata, i będą to pokazy niebiletowane!
HumanDOC, który gromadzi ok 87 tys. widzów, na stałe wpisał się w ogólnopolską mapę festiwali, a warszawski finał poprzedzony jest pokazami krajowymi w kilkunastu miejscowościach. Tegoroczny program, wypełniają historie, które pozostawiają niezatarte wrażenie.
Festiwal otworzy poruszający dokument „Gdy powieje Harmattan” Edyty Wróblewskiej – intymna opowieść o kobiecie, która jako dziecko została sprzedana do niewolniczej pracy. Wróblewska, autorka licznych nagradzanych dokumentów, podczas master class opowie, jak budować zaufanie i relację między dokumentalistą a bohaterem. To wyjątkowa szansa na spotkanie z reżyserką, która traktuje swoje filmy jak mosty łączące różne światy.
Program festiwalu pełen jest premier, które poruszą każdego, kto ma odwagę spojrzeć na rzeczywistość bez filtrów. Jednym z najważniejszych punktów będzie pokaz „Tańcząc na krawędzi wulkanu”, nagradzanego filmu o sile sztuki w zrujnowanym Bejrucie. Ta opowieść pokazuje, że nawet w największym chaosie kultura może być fundamentem przetrwania.
Niezwykłe emocje budzi również „20 Dni w Mariupolu” – dokument, który zabiera widzów w sam środek oblężonego miasta. Film zdobył Oscara za swoją brutalną szczerość i wstrząsającą narrację, ukazującą, jak niewiarygodna siła ludzkiego ducha może rodzić się w piekle wojny. – To nie jest tylko film, to doświadczenie, które sprawia, że zadajesz sobie pytanie: Co ja zrobiłbym w takiej sytuacji? – dodaje Żbikowska.
Finałowy dzień festiwalu zwieńczy premierowy pokaz „Karuara, Ludzie Rzeki” – niezwykle poruszającej opowieści o rdzennych społecznościach Amazonii, które walczą o przetrwanie w obliczu niszczycielskich działań współczesnego świata. Ten inspirujący film rzuca światło na codzienną walkę o zachowanie tożsamości, tradycji i środowiska naturalnego, które od wieków stanowią fundament ich istnienia.
Na pierwszej linii ognia i wody
HumanDOC to więcej niż festiwal – to platforma do rozmowy o naszej roli w świecie. Dlatego w programie jest miejsce na inspirujące panele i spotkania z twórcami. Panel „NIEobojętne – czy świat to miejsce dla kobiet?” oraz dyskusja o wyzwaniach humanitarnych na pierwszej linii to tylko niektóre z wydarzeń, które pozwolą spojrzeć na globalne problemy oczami ekspertów i aktywistów. Widzowie będą mogli dowiedzieć się, jak codziennie wygląda praca na terenach objętych kryzysem – wojną czy … powodzią, która nawiedziła południe Polski we wrześniu.
Widzowie będą mogli również zapytać filmowców, Siarhei’a Marchyk’ai Witolda Repetowicza, o to, jak się kręci dokument w momencie, gdy Talibowie przejmują władzę?
HumanDOC to także przestrzeń dla rozmów o odpowiedzialności i zrównoważonym podejściu do wyzwań współczesnego świata. Jednym z najważniejszych wydarzeń tej edycji będzie panel „ESG w praktyce”, podczas którego przedstawiciele biznesu, filmowcy i eksperci od zrównoważonego rozwoju porozmawiają o tym, jak i czy w ogóle możemy kształtować lepszą przyszłość.
Festiwal online dla zabieganych
Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach na żywo, część filmów będzie dostępna bezpłatnie online: filmy będzie można oglądać zgodnie z programem na vod.humandoc.pl, a po 15 grudnia część tytułów będzie dostępna dla widzów o dowolnej porze. Takie rozwiązanie to doskonała okazja, by odkrywać fascynujące dokumenty z dowolnego miejsca w Polsce. -Dzięki pokazom online możemy dotrzeć ze sztuką do najdalszych zakątków i do każdego domu w Polsce, nie wykluczając nikogo z festiwalowych opowieści — zaznacza Żbikowska.
Szczegóły programu na vod.humandoc.pl
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Źródło: Fundacja HumanDoc