W kampanii „Jesteśmy tu i teraz! #Todziała!” pokazujemy Wam historie osób, które swoim aktywizmem zmieniają świat wokół nas. Zobaczcie i przeczytajcie o działaniach na rzecz Puszczy Karpackiej. Swoją historią dzieli się Marcin Mystkowski, strateg reklamowy.
Samotność. To właśnie jej szukałem kilka lat temu na Pogórzu Przemyskim. Można wędrować tymi dzikimi ostępami dzień lub dwa, nie napotykając nikogo. Zagubić się i jednocześnie odnaleźć. To tutaj wciąż można znaleźć fragmenty reliktowej Puszczy Karpackiej.
Niestety, gigantyczne jodły i kolosalne buki znikają, a wraz z nimi rusztowania bioróżnorodności, w których odbija się ostatnie echo pierwotnych lasów. Do 2028 roku planuje się wywiezienie stąd 36 tysięcy ciężarówek wypełnionych po brzegi pniami karpackich drzew. Niektóre z nich rosły, gdy uchwalano Konstytucję 3 maja. Te miejsca topnieją, niczym arktyczne lodowce, ustępując pod naporem ekonomii wzrostu i dogmatów Lasów Państwowych.
Nie mogłem zrozumieć, dlaczego lokalna społeczność biernie się temu przygląda. Porzuciłem szlak samotnego piechura i zacząłem rozmawiać z mieszkańcami Pogórza Przemyskiego. To co wydarzyło się później było niesamowite. Od podania dłoni do podania dłoni zaczął formować się lokalny ruch społeczny, który pragnął przełamać trwający od dziesięcioleci marazm wokół dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu. Tak narodziła się Kwitnąca Otulina (nieformalny ruch wolontaryjny), a wraz z nią idea Niewidzialny Turnicki Park Narodowy.
Dzięki tylko pozornie drobnym działaniom, pozytywnej narracji, konstruktywnym rozmowom, wydeptywaniu ścieżek, przełamywaniu stereotypów, otwartym umysłom i dzieleniu się talentami stworzyliśmy żywy pomnik obywatelskiej sprawczości. Osiągnęliśmy to, organizując festiwale artystyczne i przygodowe, tworząc bezpieczną przestrzeń dla lokalnego dialogu, pielęgnując tradycję i kulturę oraz wzmacniając kompetencję osób żyjących z turystyki.
Kwitnąca Otulina, licząca już ponad 500 osób, w ciągu trzech lat sprawiła, że Turnicki przestał być niewidzialny. Dla lokalnej społeczności stał się pocztówką z przyszłości i dowodem, że park narodowy może być impulsem do rozwoju.
Dla mnie historia zmiany zaczęła się od samotności w starym lesie.
„Jesteśmy tu i teraz! #Todziała!” to kampania Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP) oraz inicjatywy „Organizacje społeczne. To działa!”, promująca potencjał organizacji społecznych.
Odwiedź: www.facebook.com/todzialaotwiera się w nowej karcie, todziala.ngo.pl/.
Źródło: informacja własna ngo.pl