30 sierpnia 2011 zakończył się zaplanowany na 2011 rok udział w zajęciach z zakresu hipoterapii. Zajęcia odbywały się w Ośrodku Jeździeckim Hipo - Dog w Julianowie.
30 sierpnia 2011 podopieczni Zespołu Rehabilitacyjno – Terapeutycznego w ramach realizacji projektu pn. „Wsparcie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w dążeniu do samodzielnego funkcjonowania” zakończyli zaplanowany na 2011 rok udział w zajęciach z zakresu hipoterapii, które odbywały się w Ośrodku Jeździeckim Hipo-Dog w Julianowie.
Hipoterapia to ogół działań terapeutycznych, do których wykorzystuje się konia. Jest to metoda doskonale uzupełniająca wszystkie inne oddziaływania rewalidacyjne i rehabilitacyjne. Oddziaływuje ona na:
-
normalizację napięcia mięśniowego
-
kodowanie w mózgu prawidłowego wzorca ruchu miednicy podczas chodu
-
zwiększenie możliwości koncentracji uwagi
-
doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej i orientacji w schemacie własnego ciała
-
zwiększenie motywacji do wykonywania ćwiczeń
-
poprawę umiejętności komunikowania się
-
wzrost samodzielności
-
poczucia wzrostu włsnej wartości
-
zmniejszanie zaburzeń emocjonalnych czy reakcji narwicowych
Podopieczni podczas pobytu w ośrodku jeździeckim Hipo-Dog w Jalianowie, korzystali z form hipoterapii tj:
-
terapia ruchem konia
-
fizjoterapia na koniu (model funkcjonalny oraz neurofizjologiczny)
-
terapia kontaktem z koniem
-
psychopedagogiczna jazda konna i woltyżerka
Kontakt osoby niepełnospranej z koniem oddziaływuje niezwykle terapeutycznie, dlatego ponieważ:
- ruch konia wymusza na osobie siedzącej na nim wyprostowanie kręgosłupa i uruchamia te narządy, które wykorzystywane są przy chodzeniu
- wyższa o jeden stopień temperatura ciała konia w stosunku do temperatury człowieka sprawia, że osoba siedząca bez siodła lecz bezpośrednio na koniu rozluźnia mięśnie
- hipoterapia daje również wspaniałe efekty w sferze emocjonalnej. Kontakt ze zwierzęciem działa łagodząco i wyciszająco, niepełnosprawna osoba cieszy się, ze coś od niej zależy i że to ona kieruje koniem, co podnosi jej poczucie wartości.
Po zajęciach z zakresu hipoterapii podopieczni projektu korzystali z posiłku, który był przygotowany dla uczestników projektu w restauracji WARMIANKA w Suszu.
Kolejne zajęcia z zakresu hipoterapii realizowane będą, w ramach realizacji projektu dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, na przełomie sierpnia i września 2012 roku.
Projekt pn. „Wsparcie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w dążeniu do samodzielnego funkcjonowania” realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Iławie w partnerstwie z Iławskim Centrum Kultury i Towarzystwem Przyjaciół Dzieci oddział w Iławie.