Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Iławie w ramach realizacji projektu pn. "Wsparcie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w dążeniu do samodzielnego funkcjonowania" prowadzi zajęcia z zakresu hipoterapii, które skierowane są do niepełnosprawnych dzieci.
23 sierpnia 2011 roku podopieczni Zespołu Rehabilitacyjno – Terapeutycznego w ramach realizacji projektu pn. „Wsparcie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w dążeniu do samodzielnego funkcjonowania” korzystali z hipoterapii w ośrodku jeździeckim Hipo-Dog w Julianowie.
Hipoterapia jest sposobem terapii i rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych polegającym na kontakcie z koniem i jeździe oraz ćwiczeniach na koniu.
Hipoterapia jest dziś uznaną formą rehabilitacji osób niepełnosprawnych, poprawiającą ich sprawność ruchową. Terapia z koniem ma również znakomity wpływ na psychikę uczestników zajęć.
Rodzice niepełnosprawnych dzieci mają coraz większą świadomość, poszukują takich rozwiązań i takiej rehabilitacji, która skutecznie usprawni ich dziecko. A hipoterapia daje znakomite efekty – dodaje Marlena Chrząszcz - hipoterapeutka. Im wcześniej zacznie się taką formę rehabilitacji, tym szansa na poprawę jest większa.
Jak na osoby niepełnosprawne działa kontakt z koniem?
- ruch konia wymusza na osobie siedzącej na nim wyprostowanie kręgosłupa i uruchamia te narządy, które wykorzystywane są przy chodzeniu
- wyższa o jeden stopień temperatura ciała konia w stosunku do temperatury człowieka sprawia, że osoba siedząca bez siodła lecz bezpośrednio na koniu rozluźnia mięśnie - hipoterapia daje również wspaniałe efekty w sferze emocjonalnej. Kontakt ze zwierzęciem działa łagodząco i wyciszająco, niepełnosprawna osoba cieszy się, ze coś od niej zależy i że to ona kieruje koniem, co podnosi jej poczucie wartości.
Projekt pn. „Wsparcie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w dążeniu do samodzielnego funkcjonowania” realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Iławie w partnerstwie z Iławskim Centrum Kultury i Towarzystwem Przyjaciół Dzieci oddział w Iławie. Projekt współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: PSOUU Koło w Iławie