– Uważam, że trudno byłoby wyobrazić sobie dziś Warszawę bez organizacji pozarządowych i ich różnorodnych działań skierowanych do mieszkańców stolicy – Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, mówi w serwisie warszawa.ngo.pl o wyzwaniach stojących przed III sektorem w 2013 roku.
Przypuszczam, że nie wszyscy warszawiacy są świadomi, czym są organizacje pozarządowe i jak ważną rolę pełnią, ale jestem przekonana, że większość mieszkańców korzysta z ich bogatej oferty.
Nie tylko o pieniądze chodzi
Z pewnością wsparcie przez m.st. Warszawę działań organizacji jest niezwykle istotne, ale nie powinno ograniczać się tylko do przekazywania środków finansowych na realizację zadań publicznych. Obecna sytuacja budżetowa nie pozwala na zwiększenie puli na udzielanie dotacji, a tym samym na rozszerzenie zakresu działań, które mogłyby realizować organizacje, ale możemy tak wzmacniać potencjał warszawskiego III sektora, aby organizacje stawały się coraz silniejsze i, co najważniejsze, mniej zależne finansowo od administracji publicznej.
Jednocześnie zamierzamy skupić się na rozwijaniu różnych form współpracy m.st. Warszawy z organizacjami, w tym realizacji projektów ze środków zewnętrznych w ramach partnerstwa.
Rozmawiajmy i współdziałajmy
Niezwykle ważne jest, abyśmy – zarówno urzędnicy, jak i organizacje pozarządowe – byli otwarci na współdziałanie oraz dialog. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to łatwe, bo wszyscy cały czas się uczymy, jak to należy robić, ale pamiętajmy, że przecież przyświeca nam ten sam, jeden cel – dobro Warszawy i jej mieszkańców.
Cieszę się, że przedstawiciele organizacji włączają się, zarówno uczestnicząc w zespołach roboczych, jak i zgłaszając uwagi w ramach konsultacji, w prace nad przygotowywaniem aktów prawnych, w tym tych strategicznych, będąc ekspertami w różnych dziedzinach. Dzięki temu powstające dokumenty w większym stopniu odpowiadają zapotrzebowaniu społecznemu.
Rok 2013 został ogłoszony Europejskim Rokiem Obywateli. Mam nadzieję, że wspólnie ze środowiskiem pozarządowym uda się nam zachęcić warszawiaków do podejmowania większej aktywności na rzecz swojego środowiska lokalnego i do szerokiego uczestnictwa w życiu społecznym miasta. Już niedługo mieszkańcy Warszawy będą mieli możliwość występowania z wnioskami dotyczącymi inicjatywy lokalnej – realizacji różnorakich projektów, np. urządzenia ogródka na osiedlu, zorganizowania imprezy integrującej sąsiadów czy nawet budowy kanalizacji, które będą mogli realizować przy wsparciu rzeczowym od m.st. Warszawy.
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)