Szewc, kaletnik, a może sklep spożywczy i kawiarnia? Co powinno mieścić się w ponad 600 lokalach na Starej i Nowej Pradze, przy Dworcu Wschodnim oraz na Kamionku? Do końca stycznia można składać oferty na opracowanie koncepcji zarządzania lokalami usługowymi na wybranych ulicach.
- W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji rozpoczęliśmy kolejny projekt. Tym razem dotyczy długofalowego planu zarządzania miejskimi lokalami użytkowymi. Podmiot, który wygra przetarg, będzie musiał przeanalizować obecne usługi, przeprowadzić konsultacje wśród mieszkańców i na koniec opracować koncepcję zestawu branż i funkcji na określonych praskich ulicach – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Celem ogłoszonego przetargu jest wyłonienie podmiotu, który opracuje koncepcję gospodarowania lokalami użytkowymi należącymi do m.st. Warszawy na czterech wybranych obszarach – Starej i Nowej Pradze, w rejonie Dworca Wschodniego oraz na Kamionku (mapa z zaznaczonymi ulicami – w załączeniu).
Koncepcja będzie zawierać rekomendacje, dzięki którym poprawią się warunki przedsiębiorcom już teraz działającym na Pradze. Chodzi o mikro i małe przedsiębiorstwa, zwłaszcza te prowadzące działalność o dużej wartości społecznej lub kulturowej, a także o podmioty sektora pozarządowego i ekonomii społecznej.
Mieszkańcy zdecydują
Wyłoniony w przetargu wykonawca przeanalizuje obecny stan sektora handlu i usług, występujące zjawisko pustostanów na tych obszarach i przeprowadzi konsultacje społeczne, dzięki którym zostaną zebrane opinie mieszkańców na temat dostępnych teraz usług i tych, które warto byłoby wprowadzić na danej ulicy.
Opracowanie będzie musiało zawierać rekomendacje dotyczące zestawu branż i funkcji najemców z uwzględnieniem ich różnorodności (tenant-mix), który będzie najlepszy z punktu widzenia mieszkańców. Jeśli będzie to możliwe, w koncepcji zostanie określony tzw. profil przewodni dla każdej z ulic.
Wynajęcie pustostanów i ożywienie gospodarcze
Wykonawca opracuje również dokumentację techniczną dla lokali usługowych, których nikt nie wynajmował co najmniej od roku. Przeanalizuje także zasady wynajmu lokali oraz zidentyfikuje „bariery najmu” - czyli czynniki mogące ograniczać zainteresowanie przedsiębiorców wynajęciem danej przestrzeni. Efektem będzie poradnik dotyczący profilowania najemców, zawierający propozycje możliwych do wprowadzenia zmian w procedurach najmu.
Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu „Rewitalizacja – wspólna sprawa” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014 – 2020. Miasto na opracowanie koncepcji i działania z tym związane przeznaczyło 749 tys. zł brutto.
Nowe szyldy na Pradze
Przypomnijmy, w ramach projektu „re:design 4” na Pradze-Północ przeszło przemianę 10 szyldów lokalnych rzemieślników. Szklarz, tapicer, fryzjer, zegarmistrz, optyk, kuśnierz - dziesięć nowych szyldów zdobi wejścia i witryny różnych punktów rzemieślniczych. Każdy szyld ma swój niepowtarzalny charakter, unikatowy krój liter, jest też mocno osadzony w tradycji warszawskiej typografii. Miasto zrealizowało ten pomysł razem ze Stowarzyszeniem Traffic Design z Gdyni również w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Inicjatywa ta objęła lokale działające przy ulicach: Ząbkowskiej 11, Wileńskiej 21 i 31, Stalowej 14 i 15, Szwedzkiej 7 oraz 11 Listopada 12.
Realizujemy program rewitalizacji
Zamiany na tym obszarze zachodzą już od 10 lat. Muzeum Warszawskiej Pragi, zmodernizowany Teatr Powszechny i Teatr Rampa, Stadion Narodowy, węzły komunikacyjne, a przede wszystkim II linia metra dały impuls do zmian w tej części miasta.
Od 2015 roku miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, które skupiają się po prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku. Na ten cel do 2022 roku ratusz przeznaczy 1,4 mld zł.
Trwa rozbudowa II linii metra o kolejne stacje. Od 2016 r. działa Centrum Kreatywności Targowa i Centrum Młodych przy ul. Inżynierskiej. Trwają prace przy pierwszej w Warszawie kamienicy międzypokoleniowej przy ul. Stalowej 29.
Modernizacje budynków i zasady ich funkcjonowania zawsze konsultujemy z mieszkańcami. Tak było w przypadku wspólnej przestrzeni w międzypokoleniowej kamienicy przy ul. Stalowej 29, czy też programu Centrum Kultury Nowa Praga, które będzie w pałacyku Konopackiego. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe organizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Wszystko w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy