Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Od 13 do 23 maja grupa siedmiu gruzińskich i ormiańskich terapeutów, będzie zdobywała w ramach projektu Fundacji Ari Ari „Samodzielność” nową wiedzę i umiejętności. Pomogą im w tym doświadczeni rehabilitanci: Magdalena Niemiec z Fundacji Rozwój To Radość oraz Magdalena i Dariusz Matz z Ośrodka Hipoterapii Tęcza w Jaksicach, wspierani przez Małgorzatę Górniewicz z Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego oraz Joannę Michnę, weterynarz z Inowrocławia.
Sytuacja osób niewidomych, a szczerzej niepełnosprawnych, w Armenii i Gruzji po rozpadzie Związku Radzieckiego uległa drastycznemu pogorszeniu. Przejawy zapaści są bardzo podobne w całym regionie. Upadły zakłady pracy zatrudniające niewidomych, wokół których koncentrowało się życie społeczne tego środowiska. Organizacje zrzeszające osoby niewidzące i słabowidzące, nie pełnią funkcji integrującej i aktywizującej. Gdy 4 lata temu w ramach projektu „Samodzielność”, rozpoczynano pracę, nieznanych było wiele rozwiązań, które w Polsce były już powszechne np. stosowanie białych lasek czy psy-przewodnicy.
Reklama
Od 4 lat prowadzonych jest wiele działań. Szkoleni są przez Polaków kaukascy „orientanci” osób niewidomych, przekazywana jest także specjalistyczna wiedza o rozmaitych terapiach, także tych, w których pomagają psy i konie.
Podczas zajęć z kynoterapii kursanci oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych z Magdaleną Niemiec, odbywają również wizyty w ośrodkach, gdzie prowadzona jest terapia z udziałem psich rehabilitantów. Są to m.in.: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Strzelnie, Zespół Szkół Integracyjnych im. Powstańców Wielkopolskich w Inowrocławiu, Fundacja CaneProHumano, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Niepubliczne Przedszkole ,,Pod Tęczą” w Inowrocławiu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chełmnie. W czasie pobytu w Toruńskim Schronisku dla bezdomnych Zwierząt, Gruzini i Ormianie zostaną oprowadzeni po schronisku, wysłuchają wykładów z zasady funkcjonowania schroniska i prowadzenia kwarantanny, szczepień, socjalizacji i szkolenia psów schroniskowych ,,LIRA”. Wizyta w ,,Markowej Szkole Psa i Kota”, będzie okazją do poznania zasad funkcjonowania ,,Psiego Parku”, znaczenia i jego roli w rejonach miejskich oraz ogólnych zasad szkolenia i pracy z psem.
W ramach zajęć z hipoterapii 5 osób zdobędzie nie tylko wiedzę i umiejętności terapeutyczne, ale i pozna zasady organizacji ośrodka hipoterapeutycznego na przykładzie Ośrodka Hipoterapeutycznego Tęczaw Jaksicach oraz Ośrodka PTHip w Bydgoszczy prowadzonego przez Małgorzatę Górniewicz. W Jaksicach kaukascy terapeuci pracują pod opieką polskich specjalistów, poznając sposoby terapii nie tylko osób z zaburzeniami wzroku, ale i autyzmem, niedowładem kończyn, zespołem Downa, czy upośledzeniem umysłowym.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.