Grupy oszczędnościowe jako instrument długofalowego wsparcia ekonomicznego i społecznego
Nieformalne grupy oszczędnościowo-pożyczkowe podbijają Europę Zachodnią jako efektywne uzupełnienie systemu finansowego dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i ekonomicznym, szczególnie dla migrantów i migrantek, oraz uchodźców.
Instrument pomocy ekonomicznej i społecznej dla zagrożonych wykluczeniem
Nieformalne grupy oszczędnościowo-pożyczkowe podbijają Europę Zachodnią jako efektywne uzupełnienie systemu finansowego dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i ekonomicznym. Migrantki i migranci, osoby o niskich dochodach, samotni rodzice, młodzi wykluczeni – członkowie grup oszczędnościowych nie tylko uczą się zarządzać swoimi finansami; dostają dostęp do realnych instrumentów finansujących ich biznes czy niezbędne potrzeby życiowe, oraz budują sieć społecznych powiązań.
W perspektywie długofalowej pomocy uchodźcom w Polsce, taki instrument wsparcia finansowego i społecznego wydaje nam się być szczególnie na czasie.
Krok po kroku: pobierz bezpłatne materiały do zakładania grup oszczędnościowych
W kontekście napływających do Polski uchodźców z Ukrainy, tym bardziej z radością udostępniamy materiały do zakładania i prowadzenia grup oszczędnościowych w Polsce: krok po kroku przewodnik po metodologii, oraz serię krótkich instruktażowych filmików, dostępnych na stronie: https://mfc.org.pl/grupy-oszczednosciowe/
Materiały zostały wypracowane w ramach projektu Lets Savee (LEarning, Teaming up and Saving – SAVing groups for Employabiliy and Empowerment), realizowanego przez Fundację Microfinance Centre i 6 partnerów euopejskich, doświadczonych w prowadzeniu takich grup. Więcej na temat ich doświadczeń w pracy z migrantami, przedsiębiorcami oraz osobami o niskich dochodach mogą Państwo przeczytać na stronie: https://mfc.org.pl/lets-savee-new-project-launched/
Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Unii Europejskiej Erasmus+
Źródło: Fundacja "Microfinance Centre"